more_horiz
Gospodarka

Polska chce usunięcia Rosji z G20. Minister Piotr Nowak: Moskwa złamała zasady współpracy

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 19:00
Rosja, napadając na Ukrainę, złamała zasady współpracy międzynarodowej. Dziś nie ma dla niej miejsca w G20 i FSB (Financial Stability Board). Na miejsce w G20 z całą odpowiedzialnością zasługuje Polska - poinformował minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
Minister Piotr Nowak przekazał, że Polska chce usunięcia Rosji z grupy G20
Minister Piotr Nowak przekazał, że Polska chce usunięcia Rosji z grupy G20Foto: Twitter/Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jak przekazał wcześniej resort rozwoju, podczas rozmów minister poruszy kwestię zacieśniania i rozwoju współpracy transatlantyckiej oraz zaostrzenie sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Polska w G20?

- Rosja, napadając na Ukrainę, złamała zasady współpracy międzynarodowej. To podstawa do wykluczenia jej z organizacji gwarantujących międzynarodową stabilność gospodarczą i finansową. Dziś nie ma dla niej miejsca w G20 i FSB - przekazał minister Nowak na spotkaniu z przedstawicielem Stanów Zjednoczonych Ameryki do spraw handlu ambasador Katherine Tai.

Szef MRiT dodał, że "na miejsce w G20 z całą odpowiedzialnością zasługuje Polska, jako drugi najszybciej rozwijający się kraj na świecie w ciągu ostatnich 30 lat".

W trakcie spotkania z ambasador Tai, szef resortu podkreślił ponadto, że "rozbudowa wspólnoty transatlantyckiej i zacieśnienie współpracy są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek".

Rozmowy dotyczyły reformy polityki handlowej między USA i UE, dostępu do surowców i nowych technologii - poinformowano.

Pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej

Ministerstwo podało, że wcześniej w poniedziałek Piotr Nowak spotkał się z wiceprezesem Google'a Karanem Bhatią. Minister w trakcie rozmowy wskazał m.in., że cyberbezpieczeństwo to kolejny rodzaj broni, dlatego powinniśmy współpracować. - Ostatnie wydarzenia pokazały nam to szczególnie wyraźnie - zaznaczył Piotr Nowak.

MRiT informowało wcześniej, że celem rozmów ministra z przedstawicielami amerykańskiej administracji, międzynarodowych instytucji finansowych i firm będzie pogłębianie polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, dalsze inwestycje USA w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych branż, w tym technologii kosmicznej. Jednym z ważniejszych tematów zaplanowanych spotkań będzie także pomoc humanitarna oraz wsparcie Ukrainy w kryzysie wywołanym atakiem Rosji.

Czytaj także:

PR24, akg