more_horiz
Gospodarka

Inteligentne liczniki energii w Polsce. Ambitne plany resortu

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 17:13
- W przyszłym roku minimum 15 proc. odbiorców w Polsce ma mieć zainstalowane inteligentne liczniki energii elektrycznej, a w 2028 r. takie liczniki ma już posiadać czterech na pięciu konsumentów - wynika z danych przedstawionych przez wiceministra klimatu i środowiska Piotra Dziadzio.
Stare liczniki energii elektrycznej zostaną wymienione na inteligentne liczniki zapowiada resort
Stare liczniki energii elektrycznej zostaną wymienione na inteligentne liczniki zapowiada resortFoto: Shutterstock/MemoryMan

Podczas inauguracji projektu budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio podkreślił, że na inteligentnym opomiarowaniu skorzystają odbiorcy.

Wiceszef resortu klimatu powiedział, że dzięki oprogramowaniu monitorującemu będziemy mogli kontrolować i efektywnie wykorzystywać zużycie energii. Zaznaczył, że konsumenci będą mieli dostęp do rzeczywistych danych.

Dodał, że odbiorcy będą rozliczani według rzeczywistego zużycia energii elektrycznej, będzie też naliczana automatycznie bonifikata w przypadku niewłaściwego rozliczenia i pomiar nie będzie musiał odbywać się w obecności inkasenta.

Prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej Robert Zasina poinformował, że inteligentne opomiarowanie ma wdrożyć kilkanaście przedsiębiorstw energetycznych, w tym pięciu dużych operatorów.

- Przygotowują się do uruchomienia procedur przetargowych i zakupu liczników, zakupu systemów pomiarowych, dostosowania systemów wewnętrznych, informatycznych do obsługi całej tej technologii i tych danych, których będziemy bardzo dużo obsługiwali - wyjaśniał. Dodał, że po wyborze dostawców systemów rozpocznie się etap wdrożenia.

Prezes przypomniał, że obecnie w Polsce z inteligentnych liczników korzysta niemal 3 miliony klientów.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin podkreślił, że koszty procesu wymiany liczników mają być rozłożone w czasie, co ma zapewnić "akceptowalność społeczną". Podkreślił, że obecne stosowane liczniki "o znacznie mniejszej funkcjonalności" niż te inteligentne, również kosztują. Podkreślił, że nowe urządzenia mają większe funkcjonalności i "mają przynieść też dodatkowy efekt, w postaci dodatkowych oszczędności".

Ponadto trwają rozmowy, aby projekt nie tylko przeniósł się bezpośrednio na klientów, ale również był finansowany z unijnych dotacji.

Cały proces wymiany liczników ma trać około 8-9 lat. Według wstępnych szacunków przedsięwzięcie ma kosztować około 9 miliardów złotych.

Czytaj także: 

IAR/mk