more_horiz
Gospodarka

Niemcy: w pierwszych trzech miesiącach tego roku najważniejszym źródłem energii był węgiel

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 15:01
Niemcy planują, że za ok. 20 lat kraj stanie się neutralny dla klimatu, jednak aktualnie znacząca część energii elektrycznej nadal jest wytwarzana z paliw kopalnych. 
W tym roku w niemieckiej gospodarce w całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej wzrosła cena węgla.
W tym roku w niemieckiej gospodarce w całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej wzrosła cena węgla.Foto: Petr Student/ Shutterstock

Najważniejsze źródło energii służące w Niemczech do produkcji elektryczności, to nadal węgiel - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego za pierwszy kwartał 2022 roku.

Wzrost roli węgla w Niemczech

Według opublikowanych w środę obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale bieżącego roku ponad połowa (52,9 proc.) całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej (143,8 miliarda kilowatogodzin) pochodziła z takich źródeł energii jak węgiel, gaz ziemny i energia jądrowa. Energia odnawialna (energia wiatrowa, fotowoltaika, biogaz) stanowiła 47,1 proc.

W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku najważniejszym źródłem energii był węgiel brunatny oraz kamienny, którego udział wyniósł 31,5 proc. w całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej.

Neutralność klimatyczna nadal celem Niemiec

Ilość energii w niemieckich sieciach, wytworzonej z węgla, wzrosła o 12,5 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

Czytaj także:

Jak przypomina portal N-TV, Niemcy chcą stać się krajem neutralnym dla klimatu do 2045 roku. Do 2030 roku 80 proc. niemieckiego zużycia energii elektrycznej ma być pokrywane przez odnawialne źródła energii, a do 2035 roku - ma to być prawie 100 proc.

Polskie Radio24, akg