more_horiz
Gospodarka

PGG ma wdrożyć sieć dystrybucji i sprzedaży węgla. Rada nadzorcza spółki omówiła szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 12:08
Rada nadzorcza Polskiej Grupy Górniczej omówiła "zasady funkcjonowania kwalifikowanych dostawców węgla - sieci dystrybucji i sprzedaży, którą spółka będzie wdrażać" - podała spółka. PGG nie informuje na razie o szczegółach planowanych zmian w sieci sprzedaży.
PGG: sprzedaż węgla następuje za pośrednictwem sklepu internetowego, bezpośrednio w kopalniach oraz za pośrednictwem autoryzowanych składów węgla zlokalizowanych w różnych częściach Polski
PGG: sprzedaż węgla następuje za pośrednictwem sklepu internetowego, bezpośrednio w kopalniach oraz za pośrednictwem autoryzowanych składów węgla zlokalizowanych w różnych częściach PolskiFoto: Forum/Daniel Dmitriew

PGG jest największym krajowym producentem węgla - także opałowego, wykorzystywanego m.in. przez gospodarstwa domowe. Obecnie cała dobowa produkcja tego typu paliwa jest kierowana do sprzedaży w trzech kanałach dystrybucji: za pośrednictwem sklepu internetowego, bezpośrednio w kopalniach oraz za pośrednictwem autoryzowanych składów węgla zlokalizowanych w różnych częściach Polski.

Uporządkowania handlu węglem domagają się m.in. górnicze związki zawodowe. Po niedawnym spotkaniu z zarządem PGG, śląsko-dąbrowska Solidarność poinformowała, iż prawdopodobnie od sierpnia br. zacznie działać sieć składów węgla spółki, która zastąpi obecną formułę sprzedaży za pośrednictwem autoryzowanych sprzedawców. PGG oficjalnie nie skomentowała tych doniesień. W środę rzecznik PGG Tomasz Głogowski potwierdził natomiast, iż sprawy dystrybucji i sprzedaży węgla były tematem obrad rady nadzorczej.

"15 czerwca br. odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej PGG SA. Omówiono bieżącą sytuację w kontekście zapotrzebowania na węgiel, ze szczególnym uwzględnieniem węgla opałowego dla gospodarstw domowych. Rada omówiła także zasady funkcjonowania kwalifikowanych dostawców węgla - sieci dystrybucji i sprzedaży, którą spółka będzie wdrażać. Nie podejmowano żadnych uchwał" - poinformował rzecznik, w odpowiedzi na pytania PAP.

Popyt wciąż bardzo wysoki

Od 11 marca br., oprócz workowanych ekogroszków, w sklepie internetowym PGG można także kupić węgiel opałowy luzem z odbiorem własnym w kopalniach, w cenie nawet trzykrotnie niższej niż u pośredników. Popyt jest olbrzymi - większy od dostępności węgla. Zdarza się, że strona e-sklepu jest niedostępna lub węgla w danym momencie nie da się kupić.

Surowiec oferowany jest dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki, zaś liczba chętnych do zakupu węgla w jednym czasie przekracza 100 tys. osób.

Bez zmian w zarządzie

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP ze źródeł w PGG, w porządku obrad środowego posiedzenia rady nadzorczej spółki były także zmiany w zarządzie największej górniczej firmy. Rada nie podjęła jednak decyzji w tym zakresie - kierowany przez Tomasza Rogalę zarząd PGG pozostał w niezmienionym składzie. Nie zapadła też dotąd decyzja o ogłoszeniu konkursu na zarząd kolejnej kadencji.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy, gwarantującej cenę tony węgla w wysokości 996 zł brutto - tyle, ile według GUS wyniosła średnia cena w ub. roku. Program wsparcia obejmie odbiorców indywidualnych, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgiel do ogrzewania.

Na pomoc rząd przeznaczy 3 mld zł, a maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż jednej tony wyniesie 750 zł brutto.

Ceny węgla w Polsce Ceny węgla w Polsce. Źródło: PAP

Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach, otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk