more_horiz
Gospodarka

PAIiH: Polska w roku 2021 była atrakcyjnym miejscem do inwestowania

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 17:00
Zagraniczni inwestorzy doceniają polską infrastrukturę transportową, położenie w środku Europy oraz kwalifikacje i motywację do pracy naszych pracowników - powiedziała Monika Grzelak z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GaudiLab

Ekspertka podkreśliła, że ubiegły rok był rekordowy pod względem inwestycji zagranicznych, bo pod egidą PAIiH powstało aż dużych 97 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 3,5 mld euro.

To był także udany rok pod względem powstawania nowych miejsc pracy, zwłaszcza w centrach IT oraz centrach naukowo-badawczych, które powstały w naszym kraju.

Pod względem ilościowym na pierwszym miejscu były inwestycje firm z Białorusi, za nimi były z USA i Niemcy. Ale pod względem zainwestowanych sum najwięcej zainwestowały firmy z Korei Południowej, USA i Niemiec.

W opinii Moniki Grzelak inwestorzy doceniają takie aspekty jak chłonność polskiego rynku oraz dostęp do dużo większej liczby dobrze przygotowanych zawodowo pracowników niż w krajach sąsiednich naszego regionu. Świadczą o tym dane z raportu "Made in Poland", przygotowanego przez PAIiH.

Polska Agencji Inwestycji i Handlu przekonuje inwestorów zagranicznych, zwłaszcza z Azji, że wojna na Wschodzie nie ma aż takiego wpływu na Polskę, aby nie rozpatrywać jej jako atrakcyjnego miejsca do inwestycji.


Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
05:07 Monika Grzelak z Agencji Inwestycji i Handlu mówi o wynikach raportu "Made in Polad" ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Monika Grzelak z Agencji Inwestycji i Handlu mówi o wynikach raportu "Made in Polad" ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24Justyna Golonko/sw