more_horiz
Gospodarka

Jak w najbliższych latach będzie się kształtował popyt na gaz? Eksperci prognozują duże wzrosty

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 16:58
Popyt na gaz w perspektywie 10 lat może wzrosnąć o 50 proc. Wynika to z procesu transformacji, coraz mocniej widocznego w sektorze energetycznym i ciepłownictwie - ocenił w swoim raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju za 2021 r. Gaz-System. W zeszłym roku spółka wydała na inwestycje 5,4 mld zł.  
W obecnych trudnych czasach kwestia dobrze rozwiniętej sieci gazociągów i magazynów gazu jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego kraju
W obecnych trudnych czasach kwestia dobrze rozwiniętej sieci gazociągów i magazynów gazu jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego krajuFoto: evgenii mitroshin/Shutterstock

W opublikowanym w czwartek raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju za 2021 r. spółka Gaz-System podała, że jej przychody netto ze sprzedaży wyniosły w tym okresie 2,9 mld zł, a zysk netto - 642 mln zł. Firma zatrudniała 3276 pracowników.

Z raportu wynika także, że Gaz-System wydał na inwestycje w ubiegłym roku 5,4 mld zł. Stanowiło to 90 proc. wartości przewidzianej na ten rok i zapisanej w Planie Inwestycyjnym Gaz-Systemu na lata 2021-2023 (ponad 6 mld zł).

Planowany gwałtowny wzrost zużycia gazu

Operator przypomniał w raporcie, że w 2021 r. opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju systemu przesyłowego (KDPR) na lata 2022-2031, który "identyfikuje przyszłe potrzeby polskiej gospodarki związane z paliwem gazowym oraz określa kompleksowy plan działań na najbliższe dziesięciolecie".

W KDPR przedstawione zostały także nowe prognozy dotyczące zużycia gazu w Polsce.

"W perspektywie 10-letniej popyt rynkowy na gaz ziemny w ujęciu rocznym może wzrosnąć nawet o 50 proc. Tak duże wzrosty wynikają z procesu transformacji, coraz mocniej widocznego w sektorze energetycznym i ciepłownictwie" - ocenił Gaz-System w raporcie.

Nowe połączenia, nowe rury i magazyny

Spółka podsumowała też prace nad kluczowymi inwestycjami, jakie realizowała w 2021 r. W listopadzie Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, która stanowi najważniejszy i najtrudniejszy element tego projektu.

W ub.r. sfinalizowano też etap budowlany gazowego połączenia, łączącego północną oraz południową Europę. "Gaz-System w znacznej części zrealizował polski odcinek programu Korytarza Północ - Południe" - podkreśliła spółka.

W 2021 roku na Terminalu LNG w Świnoujściu trwała tzw. mała rozbudowa, czyli montaż dwóch kolejnych regazyfikatorów SCV. "Prowadziliśmy też intensywne prace przy budowie trzeciego zbiornika" - poinformował Gaz-System.

Dodano, że na granicy ze Słowacją wykonano symboliczną "złotą spoinę", która połączyła technicznie obie części liniowe interkonektora Polska - Słowacja. W październiku na granicy z Litwą wykonano kolejny "złoty spaw" na gazociągu międzysystemowym Polska - Litwa, który połączył systemy gazowe obu krajów.

Długość sieci przesyłowej, jaką dysponował Gaz-System w 2021 r., wyniosła 11 394 km i wzrosła o 433 km.

Operator przesłał 19,3 mld m sześc. paliwa gazowego, a z uwzględnieniem magazynów gazu - 21,3 mld m sześc., na podstawie 140 umów przesyłowych w krajowym systemie gazowym i na podstawie 47 umów w Systemie Gazociągów Tranzytowych (SGT). SGT to gazociąg jamalski biegnący przez Polskę na odcinku o długości 680 km.

Remonty i badania

Spółka podaje, że w 2021 r. na inwestycje remontowe sieci przesyłowej wydano 64,8 mln zł. Zrealizowano 356 zadań, w tym 196 jednorocznych.

Spółka poinformowała również w raporcie, że w 2021 r. zaangażowana była w realizację czterech projektów badawczo-rozwojowych w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA (INGA ma wzmocnić innowacyjność i konkurencyjność polskiego sektora gazownictwa na rynku globalnym w perspektywie najbliższych lat - PAP).

Czytaj także:

"Kontynuowano i rozszerzono prace związane z oceną możliwości zatłaczania wodoru do sieci przesyłowej gazu m.in. poprzez udział w projektach międzynarodowych. W ramach projektu "Suitability of natural gas flow meters for renewable gases" przeprowadzono analizę wpływu domieszek wodoru i dwutlenku węgla w gazie ziemnym na pracę gazomierzy" - poinformował Gaz-System.

Pr24.pl/PAP/PKJ

REKLAMA