more_horiz
Gospodarka

Rozliczenia VAT-u mają być łatwiejsze. Resort finansów przygotowuje nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 18:33
Ministerstwo Finansów przygotowuje nowelizację ustawy, która m.in. ma zawierać rozwiązania mające ułatwić rozliczanie podatku VAT - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Resort finansów zapowiada zmiany w podatku VAT.
Resort finansów zapowiada zmiany w podatku VAT.Foto: shutterstock/UfaBizPhoto

Planuje się, że projekt noweli zostanie przyjęty przez rząd w trzecim kwartale tego roku.

Większa pewność prawa

Jak napisano w wykazie, rozwiązania planowane w projekcie mają głównie charakter upraszczający i są odpowiedzią na zgłaszane przez przedsiębiorców do Ministerstwa Finansów postulaty.

Projekt - według wykazu - usuwa wiele zbędnych, niepotrzebnych już obowiązków spoczywających na firmach. Wprowadza również rozwiązania, które znacznie ułatwią rozliczanie podatku VAT.

"Ponadto istnieje potrzeba uregulowania wprost w ustawie zasad, które wynikają wyłącznie z linii interpretacyjnej, co z kolei będzie skutkować zwiększeniem pewności prawa. Rozwiązania zaproponowane w projekcie zapewniają również pełniejszą zgodność krajowych regulacji z prawem UE." - wskazano.

Poprawa płynności finansowej firm

W wykazie podano, że wśród obszarów objętych zmianami są m.in.: mechanizm podzielonej płatności (poprawa płynności finansowej firm), szerszy zakres zwolnień z VAT, prostsze fakturowanie i mniej obowiązków w tym zakresie, konsolidacja i ujednolicenie wiążących informacji stawkowych (WIS), wiążących informacji akcyzowych (WIA), wiążących informacji taryfowych (WIT) oraz wiążących informacji o pochodzeniu.

Czytaj także:

Polskie Radio24, akg