more_horiz
Gospodarka

PGNiG: do Kłajpedy dopłynął kolejny transport amerykańskiego gazu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 15:45
Gazowiec Diamond Gas Metropolis dostarczył z USA do litewskiego terminalu około 87 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego (po regazyfikacji) - poinformowało Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. 
Gazowiec Diamond Gas Metropolis w drodze do portu w Kłajpedzie
Gazowiec Diamond Gas Metropolis w drodze do portu w KłajpedzieFoto: Twitter/PGNiG

"Wczoraj w Świnoujściu, a dziś w Kłajpedzie odbieramy kolejną dostawę LNG. Gazowiec Diamond Gas Metropolis dostarczył z USA do litewskiego terminalu około 87 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego (po regazyfikacji). To czwarta dostawa LNG dla PGNiG w tym gazoporcie"- informuje Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Wczoraj do Świnoujścia do terminala LNG dotarła gazowcem Stena Clear Sky 179. dostawa LNG dla PGNiG. Wolumen ładunku po regazyfikacji to około 90 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Dostawa ze Stanów Zjednoczonych do Kłajpedy jest 32. w tym roku.

Budowa pływającego terminalu

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały dla programu pod nazwą "Budowa Falochronu Osłonowego w Porcie Gdańsk".

- 856 mln zł przeznaczamy na tę inwestycję. Będzie ona realizowana w związku z inną inwestycją, polegającą na budowie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego w Zatoce Gdańskiej - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jak wyjaśnił wiceminister, falochron jest potrzebny do tego, aby jednostkę regazyfikacyjną uruchomić.

Zgodnie z obecnym planem rozwoju operatora przesyłowego gazu - Gaz-Systemu, pływający terminal FSRU ma zostać uruchomiony z początkiem 2028 r. Gaz-System prowadzi obecnie pierwszą fazę procedury Open Season dla projektu FSRU o zdolności regazyfikacyjnej na poziomie 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Terminal w Świnoujściu

Na początku lipca Gaz-System poinformowal, że zdecydował o zwiększeniu rocznych możliwości załadunku na cysterny skroplonego gazu ziemnego w Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu o dodatkowe 55 tys. ton, czyli o ponad 40 proc.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk