more_horiz
Gospodarka

Wyraźny spadek cen paliw na stacjach PKN Orlen. Na horyzoncie dalsze obniżki

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 13:30
Ceny paliw na stacjach benzynowych są znacząco niższe niż przed miesiącem. Jest to efekt między innymi taniejącej ropy naftowej na rynkach światowych, a także umacniajacego się złotego do głównych walut. Pomogła również fuzja Orlenu z Lotosem. Obecnie popularną benzynę Pb95 na stacjach koncernu PKN Orlen można kupić już za znacznie poniżej 7 zł za litr.
Ceny paliw na stacjach mogą nadal spadać
Ceny paliw na stacjach mogą nadal spadaćFoto: Shutterstock/OleksSH

Zgodnie z najnowszymi danymi (3 sierpnia) opublikowanymi przez portal e-petrol za litr benzyny w Polsce zapłacimy obecnie średnio 7,19 zł. Za ten sam produkt, Bułgarzy muszą zapłacić o kilkadziesiąt groszy więcej, bo aż 7,95 zł. Podobnie jest w Rumunii gdzie benzyna kosztuje 7,85 zł. Warto jednak zauważyć, że uwzględniając wakacyjne promocje wprowadzone na stacjach PKN Orlen popularną benzynę Pb95 można zatankować już za znacznie mniej niż 7 zł za litr.

Wielu ekspertów zwróciło uwagę, że działania podjęte w ostatnim czasie przez PKN Orlen znacząco wpłynęło na ruchy cen na stacjach paliw. Koncern z Płocka zdecydował o wprowadzeniu rabatów w ramach programu lojalnościowego Vitay, pozwalających zatankować o 30 gr/l taniej. Podobną ofertę wprowadziła Grupa Lotos. Inne konkurencyjne stacje po pewnym czasie również obniżyły ceny paliw.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że w dłuższym terminie fuzja PKN Orlen z Lotosem może przynieść kolejną stabilizację cen na stacjach. Multienergetyczny koncern blisko współpracujący z największym dostawcą ropy naftowej na świecie - Saudii Aramco - może liczyć na regularne dostawy, w przeciwieństwie do dotychczasowego wschodniego dostawcy. Jak zwrócił uwagę Dziennik Bałtycki zaledwie dzień po finalizacji fuzji ceny paliw na stacjach PKN Orlen spadły o ok. 20 groszy na litrze.

"PKN Orlen od początku procesu fuzji zapowiadał, że jej celem jest pełne wykorzystanie wszystkich synergii, w tym logistycznych czy w przypadku zakupu surowców. To zapewni odporność na wahania otoczenia, które w przypadku tej branży jest bardzo niestabilne. A to przy korzystnych warunkach wpłynie bezpośrednio na stabilność cen na stacjach" - podkreśla dziennik. 

- Efekty połączenia z Grupą Lotos będą korzystne zarówno dla bezpieczeństwa, jak i portfeli Polaków. Już niebawem będzie można się o tym przekonać - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 

Ceny mocno w dół  

Polska Izba Paliw Płynnych poinformowała niedawno, że w ciągu miesiąca średnia cena benzyny 95 w Polsce spadła o ponad 50 gr. Na wielu stacjach benzynowych ceny zaczynają się zbliżać do poziomu 7 zł za litr i nie jest wykluczone, że niebawem zostanie przełamana ta "psychologiczna granica".

Zdaniem analityków z BM Reflex również w tym tygodniu należy oczekiwać dalszych spadków cen na stacjach benzynowych, choć mogą one nie być już tak dynamiczne jak w ubiegłym tygodniu. Ponadto - w ich ocenie - w dalszym ciągu większa jest szansa na spadek cen benzyny niż oleju napędowego. "Jeśli sytuacja na krajowym rynku hurtowym nie ulegnie pogorszeniu, to obniżki cen będą realne" - dodali.

Niższe ceny w hurcie

Według analityków z e-eptrol.pl w lipcu średnie detaliczne ceny paliw odzwierciedliły tendencję z rynku hurtowego. To wynik także, sytuacji na rynkach światowych i ewnej stabilizacji cen. To na co obecnie zwracają uwagę inwestorzy i maklerzy na całym świecie to planowane na jutro spotkanie OPEC+.

Niedawno prezydent Joe Biden odbył podróż do Arabii Saudyjskiej, gdzie rozmawiał o kwestiach energetycznych i zaznaczył, że oczekuje podjęcia pilnych działań w celu zwiększenia wydobycia na Bliskim Wschodzie.Tym bardziej maklerzy oczekują z napięciem na decyzję krajów skuoionych w OPEC+. Jeżeli Arabii Saudyjskiej uda się przekonać do zwiększenia produkcji pozostałych członków tej organizacji to jest szansa na kolejny poztywny czynnik wpływajacy na cały rynek ropy i ostatecznie niższe ceny na stacjach paliw.

Jest jeszcze jeden istotny czynnnik, który może wpłynąć na niższe ceny na stacjach paiw.  

"Rząd Chin utrzymuje ścisłą strategię Covid-Zero. Blokady już zaszkodziły chińskiemu popytowi na ropę i obniżyły ceny. W czerwcu import ropy naftowej do Chin spadł do najniższego od czterech lat poziomu 8,75 mln baryłek dziennie" - podali również eksperci z BM Reflex.

Biorąc pod uwagę prognozy makro i już widoczne efekty fuzji można przypuszczać, że kolejne spadki cen paliw będą miały miejsce na polskich stacjach w najbliższym czasie, podsumowuje z kolej Dziennik Bałtycki. 

Posłuchaj
00:24 IAR/PR1/wcześn./ Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o tym jak fuzja wplynęła na ceny paliw (IAR) Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o tym jak fuzja wpłynęła na ceny paliw na stacjach benzynowych (IAR)
 

CZYTAJ TAKŻE:

Polskieradio24pl/Polskatimes.pl/Dziennik Bałtycki/IAR/PAP/PR24.pl