more_horiz
Gospodarka

Będzie zwiększenie dostaw ropy? Ceny surowca wahają się przed decyzją OPEC+

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 13:32
- Ceny ropy w USA fluktuują się przed środową decyzją krajów sojuszu OPEC+ w sprawie ewentualnego zwiększenia dostaw surowca we wrześniu - informują amerykańscy maklerzy.
W wielu krajach wydobywane są  dziś rekordowe ilości ropy
W wielu krajach wydobywane są dziś rekordowe ilości ropy Foto: Pixabay/awsloley

Inwestorzy czekają na finał posiedzenia krajów sojuszu OPEC+, aby zobaczyć, czy grupa posłucha lub zlekceważy niedawne amerykańskie apele o zwiększenie dostaw ropy.

Co zrobi OPEC+ - przewidywania maklerów

Analitycy i traderzy ankietowani przez agencję Bloomberg oceniają, że OPEC+ raczej utrzyma stabilne dostawy ropy we wrześniu niż zdecyduje się na podwyżkę.

"Chociaż może nastąpić niewielki wzrost dostaw ropy z OPEC+, to sojusz nie ogłosi prawdopodobnie jakiegoś znaczącego podwyższenia produkcji, biorąc po uwagę rosnące obawy o recesję i spadek cen ropy o 25 USD od początku czerwca" - mówi Stephen Innes, partner zarządzający SPI Asset Management.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oczekują, że OPEC+ zgodzi się na "skromny" wzrost produkcji ropy. Dodają, że obecnie światowy rynek ropy boryka się z deficytem surowca na poziomie ok. 2 mln baryłek dziennie, a zapasy są blisko rekordowo niskich poziomów.

Arabowie już sprzedają dużo ropy

Tymczasem kraje OPEC z Zatoki Perskiej w lipcu wyprodukowały najwięcej ropy od 2 lat.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że produkcja ta wzrosła o 270 tys. baryłek dziennie, przy czym Arabia Saudyjska dostarczyła ok. 2/3 tej kwoty, czyli 180 tys. baryłek dziennie.

Łączna produkcja ropy przez Saudów wyniosła w lipcu 10,78 mln baryłek na dzień, co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2020 r. i poziomem rzadko notowanym w Arabii Saudyjskiej w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Również Zjednoczone Emiraty Arabskie również znacząco podwyższyły produkcję swojej ropy - w lipcu ZEA zwiększyły produkcję do 3,24 mln baryłek, czyli o 113 tys. baryłek dziennie więcej niż ustalona przez OPEC kwota dla tego kraju.

Spadek produkcji ropy w lipcu zanotowała Angola i Nigeria.

Kolejny punkt zapalny świata, kolejne niewiadome

Tymczasem z pola widzenia nie schodzi sprawa wizyty na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu Nancy Pelosi i jej skutków, bo z tego powodu relacje USA-Chiny stały się napięte.

Pelosi rozpoczęła swoją wizytę na wyspie we wtorek wieczorem, wywołując ostrą reakcję Chin, które uważają Tajwan za część swojego terytorium.

Po przybyciu amerykańskiej polityk na wyspę chińska armia ogłosiła wielodniowe manewry w regionie.

Chińskie władze poinformowały w środę o wstrzymaniu importu z Tajwanu kilku artykułów rolniczych, a Ministerstwo Handlu zawiesiło eksport naturalnego piasku na Tajwan.

 

Notowania ropy na giełdach surowcowych

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień kosztuje na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku 94,35 dol., o 0,07 proc. mniej niż we wtorek.

Brent na ICE w dostawach na październik wyceniana jest po 100,44 USD za baryłkę, spadek 0,10 proc.

Czytaj także:

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent kosztowała 99 dol., a WTI wyceniana była na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dol. za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dol. za baryłkę.

 

Pr24.pl/PAP Biznes/Bloomberg/PKJ