Kontrakt wojskowy z Koreą Południową. Sprawdź, jaki sprzęt zasili polską armię
W Morągu w województwie warmińsko-mazurskim wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisze umowy z przedstawicielami firm z Korei Południowej na dostawę czołgów K2, z pakietem opiewają na 3,37 mld dolarów oraz armatohaubic K9 Thunder z pakietem o wartości 2,4 mld dolarów.
2022-08-26, 09:32
Przedmiotem umowy ramowej zawartej z Hanwha Defense jest pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL (opartej o gotowe technologie uzyskane w efekcie prac nad haubicami K9A2) wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami amunicyjnymi K10 i wozami dowodzenia K11 oraz polskimi elementami, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.
Z kolei przedmiotem umowy ramowej zawartej z Hyundai Rotem jest pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.
Produkcja w Polsce
Seul nie tylko oferuje sprzęt zgodny ze standardami NATO, ale także deklaruje przeniesienie do Polski produkcji czołgów K2 i haubic K9 wraz z dostępem do najnowszej technologii. W Hucie Stalowa Wola od lat produkowane są licencyjne podwozia do słynnych, polskich haubic Krab, które są te same, co te używane w K9 Thunder. A PGZ już deklaruje, że będzie produkował K9 i Kraby, niejako równolegle, dzięki rozbudowie linii produkcyjnych przy pomocy firm z Korei Południowej. Ostatnio pojawiły się też informacje o możliwym przejęciu przez Polską Grupę Zbrojeniową poznańskich zakładów im. H. Cegielskiego, właśnie z myślą o produkcji czołgu K2PL.
Umowy ramowe z Koreą Południową w sprawie zakupu sprzętu minister Mariusz Błaszczak zatwierdził w lipcu.
REKLAMA
Kontrakty na czołgi K2, haubice K9 i samoloty FA-50 to jedno z najważniejszych i największych polskich zamówień obronnych w ostatnich latach. Zamówiony sprzęt będzie poważnym wzmocnieniem polskiego potencjału odstraszania i obrony. Ma być docelowo produkowany ze znaczącym udziałem polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz z uwzględnieniem opinii i ocen ekspertów wojskowych.
Posłuchaj
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/mib/SW
REKLAMA