more_horiz
Gospodarka

Rynek pracy w Polsce. Marlena Maląg: liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych najniższa od 32 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 14:44
- W październiku w urzędach zarejestrowanych było 796 tys. bezrobotnych, o 5,7 tys. mniej w porównaniu do września. Ostatni raz mniej osób bez pracy było w lipcu 1990 roku - 699 tys. - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu
Stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniuFoto: Shutterstock/ESB Professional

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w październiku br. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku 796 tys. wobec 801,7 tys. osób we wrześniu.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na takim samym poziomie jak we wrześniu, jednak z miesiąca na miesiąc spada liczba osób poszukujących pracy.

Mniej zarejestrowanych osób

- W minionym miesiącu w urzędach zarejestrowanych było 796 tys. bezrobotnych, o 5,7 tys. mniej w porównaniu do września. Takiego wyniku nie mieliśmy od ponad 32 lat. Ostatni raz mniej osób bez pracy było w lipcu 1990 roku - 699 tys. - wskazała minister rodziny.

Podkreśliła, że to bardzo korzystny wynik, biorąc pod uwagę, że zakończyły się prace sezonowe.

- Bieżąca sytuacja na rynku pracy to efekt potężnej interwencji państwa między innymi w czasie pandemii COVID-19, kiedy na ratowanie miejsc pracy przeznaczyliśmy setki miliardów złotych. Polska dynamicznie się rozwija dzięki realizowanym inwestycjom strategicznym, które są finansowane ze środków rządowych - podkreśliła szefowa MRiPS.

Polska w czołówce państw w UE

Dodała, że historycznie dobrą sytuację na naszym rynku pracy potwierdzają też dane Eurostatu.

- Zgodnie z nimi Polska, już od kilku miesięcy, jest w czołówce unijnych państw z najniższą stopą bezrobocie - 2,6 proc. we wrześniu. Wyprzedzają nas jedynie Czechy - zaznaczyła minister Marlena Maląg.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk