more_horiz
Gospodarka

"Energia dla wsi" - na czym polega nowy program resortów rolnictwa i klimatu?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 10:45
 Miliard złotych na rozwój OZE na terenach wiejskich przewiduje ogłoszony w środę przez ministrów klimatu i rolnictwa program "Energia dla Wsi". Pieniądze na wsparcie źródeł odnawialnych pochodzić będą z NFOŚiGW.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i Anna Moskwa minister klimatu na konferencji Energia dla wsi.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i Anna Moskwa minister klimatu na konferencji "Energia dla wsi".Foto: ministerstwo klimatu/twitter

Jak poinformowała w środę na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, w ramach jednego programu rolnicy otrzymają kompleksowe wsparcie dla różnych źródeł odnawialnych: fotowoltaiki, biogazowni, wiatraków, małych elektrowni wodnych oraz magazyny.

- Oferujemy wsparcie dotacyjne i pożyczkowe w jednym programu i w jednym wniosku - zaznaczyła szefowa resortu klimatu.


Posłuchaj
00:18 Henryk Kowalczyk o programie Energia dla wsi.mp3 Henryk Kowalczyk o programie Energia dla wsi

 

Nabór w NFOŚiGW rusza 25 stycznia. Miliard złotych będzie pochodził z Funduszu Modernizacyjnego - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił, że program przede wszystkim pozwoli mieszkańcom wsi na obniżenie kosztów produkcji rolnej, ponieważ koszty energii są bardzo duże i niestabilne. Istotna jest więc produkcja energii na własne potrzeby - zaznaczył wicepremier i minister rolnictwa.

Dotacje dla biogazowni

Jak poinformował wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, nabór wniosków, będzie ciągły i na wszystkie możliwe źródła odnawialne, które można instalować.

W przypadku biogazowni dotacja może pokryć do 45, 55 lub 60 proc. kosztów kwalifikowanych - w zależności od wielkości podmiotu, który się o nią stara. Współfinansowanie pożyczkowe może objąć 100 proc. kosztów kwalifikowanych. - Jesteśmy w stanie sfinansować w 100 proc. przedsięwzięcia związane z OZE na terenach wiejskich - ocenił Michalski.

Co z magazynami energii?

W przypadku magazynów energii dofinansowanie może objąć do 20 proc. ich kosztu, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów całego przedsięwzięcia. Ograniczenie mocy w programie to 10 kW w przypadku instalacji fotowoltaicznej dla rolnika indywidualnego oraz 50 kW w przypadku spółdzielni; w przypadku biogazowni to 1 MW dla rolnika indywidualnego i 10 MW dla pozostałych podmiotów.

Finansowanie programu pochodzić będzie z Funduszu Modernizacyjnego - europejskiego instrumentu finansowania modernizacji systemu energetycznego i poprawy efektywności energetycznej. Fundusz będzie działać do 2030 r., a trafiać do niego będą środki ze sprzedaży 2 proc. ogólnej puli uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu EU-ETS. Sprzedawać je będzie Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).


PR24/IAR/PAP/sw