more_horiz
Gospodarka

Jak Orlen inwestuje w badania i rozwój?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 08:37
Benchmarki światowe pokazują, że każda złotówka wydana na badania i rozwój to długoterminowo dodatkowe 2,3 złotego zysku EBITDA. Inwestycje w B+R to inwestycje w przyszłość. Ma tego świadomość także PKN Orlen, który na poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań zamierza przeznaczyć 3 mld złotych.
Budynek Centrum Badawczo-Rozwojowego Orlen w Płocku
Budynek Centrum Badawczo-Rozwojowego Orlen w PłockuFoto: materiały prasowe

Projekty B+R w PKN Orlen nadzoruje Biuro Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii. To ono jest odpowiedzialne na budowanie relacji ze światem nauki i innymi partnerami z branży technologii.

Jak mówi dyrektor Biura, Arkadiusz Majoch, zakres działania B+R w koncernie wyznaczają założenia Strategicznej Agendy Badawczej. To dokument, który obejmuje zarówno projekty obecnie realizowane, planowane do realizacji, długoletnie plany rozwojowe koncernu, jak również rekomendowane nowe kierunki badań.

Nowoczesne wykorzystanie CO2

- Szczególnie ważne dla nas są projekty związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. Węgiel, będący częścią tego związku, stanowi dla nas bardzo cenny budulec do reakcji chemicznych. Wyzwanie stanowi to, w jaki sposób przekształcić tę prostą cząstkę, ale bardzo odporną na reakcje chemiczne, w związki, które będą dla nas użyteczne.

Ponadto, Orlen realizuje działalność badawczo-rozwojową w takich obszarach, jak: wykorzystanie surowców alternatywnych, katalizatory, gospodarka obiegu zamkniętego, czy offshore. W sumie, w 2022 roku w ramach Strategicznej Agendy Badawczej Grupy Orlen było realizowanych ponad 220 projektów badawczo-rozwojowych i innowacyjnych. Niektóre z nich zyskują międzynarodowe uznanie, na przykład CO-BIO oraz KORMON, które otrzymały srebrne i złote medale oraz nagrodę Grand Prix na dwóch prestiżowych wydarzeniach: 73. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2022, które odbyły się w Norymberdze oraz na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG®.


Posłuchaj
10:27 MAJOCH.mp3 Jak Orlen inwestuje w badania i rozwój? Gościem podcastu jest Arkadiusz Majoch, dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii PKN Orlen

 

Wespół w zespół z polską nauką

Realizując swoją agendę badawczą Orlen chce korzystać także z dorobku polskich naukowców. Temu ma służyć m.in. program grantowy NEON, który powołany został pod koniec 2021 r. przez koncern oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest on skierowany do jednostek naukowych, firm technologicznych i konsorcjów naukowo-przemysłowych.

Wysokość grantu dla zwycięzcy konkursu wynosi 8 mln zł. Wnioski będą przyjmowane do 31 marca.

- Największym wyzwaniem we współpracy jest zrozumienie przez naukę potrzeb przemysłu, a z drugiej strony zaadresowanie przez przemysł swoich potrzeb tak, aby nauka mogła je wypełnić. NCBR stanowi dla nas taką przestrzeń do zaproszenia instytutów i uczelni do wspólnych działań – wyjaśnia Arkadiusz Majoch.

Program NEON. Wkrótce kolejny nabór

Beneficjenci, którzy wygrają konkursy w programie NEON, będą mieli cztery lata na rozwój swoich pomysłów. Następnie wypracowane rezultaty, w ciągu kolejnych lat będą mogły zostać wdrożone przez PKN Orlen lub samych wykonawców projektów.

W ramach najbliższego naboru, który rozpocznie się 27 stycznia, poszukiwane będą przede wszystkim rozwiązania w kategorii Przemysł 4.0.

- Ponieważ jest to bardzo szerokie zagadnienie, na które składa się digitalizacja, cyfryzacja rozwiązań, utrzymanie procesów, itd., zdecydowaliśmy sprecyzować je w trzech kategoriach – wyjaśnia Dyrektor Biura Innowacji i Rozwoju Nowych Technologii w PKN Orlen.

Te kategorie to:
1. Aplikacja do monitorowania i predykcji korozji na instalacjach przemysłowych branży rafineryjno-petrochemicznej zawierająca moduły machine learning.
2. Innowacyjne urządzenie/system do monitorowania czynników korozyjnych w procesowych strumieniach węglowodorowych oraz wodnych w czasie rzeczywistym (online),
3. Telemetryczny system centralnego nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania ochrony katodowej zbiorników podziemnych wraz z mapą interaktywną zdarzeń awaryjnych.


PR1/PR24/Błażej Prośniewski/artykuł powstał przy współpracy z PKN ORLEN