more_horiz
Gospodarka

Czy ceny za przejazd autostradą A2 wzrosną od kwietnia? UOKiK chce to sprawdzić

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 10:30
 UOKiK domaga się wyjaśnień od spółki Stalexport Autostrada Małopolska ws. podwyżek cen za przejazdy autostradą A4. W opinii prezesa UOKiK jest "przestrzeń do wzrostów cen jest, jednak nie można w sposób nieuzasadniony eksploatować rynku".
Spółka Stalexport Autostrada Małopolska - zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, poinformowała 31 stycznia, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o wydanie zgody na zmianę od 3 kwietnia 2023 roku stawek opłat za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1,2,3,4 i 5,
Spółka Stalexport Autostrada Małopolska - zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, poinformowała 31 stycznia, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o wydanie zgody na zmianę od 3 kwietnia 2023 roku stawek opłat za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1,2,3,4 i 5,Foto: malgosia janicka/Shutterstock

Tomasz Chróstny prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) podczas środowego wywiadu w radiu RMF FM, odniósł się do informacje od słuchaczki, która podała, że po kolejnej podwyżce opłat za przejazd autostradą A4, za samą podróż do i z pracy będzie płacić miesięcznie 1200 zł.

- To pierwszy sygnał w tej sprawie, na pewno go sprawdzimy (...) najpóźniej w przyszłym tygodniu wystąpimy pewnie o wyjaśnienia do przedsiębiorcy, żeby poinformował, co uzasadnia te zmiany - zadeklarował Chróstny.

UOKiK ma uprawnienia do kontroli antymonopolowej

Chróstny był pytany, czy UOKiK może kontrolować prywatną firmę Stalexport, skoro Stalexport Autostrada Małopolska jest zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków.

-Jako Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musimy respektować swobodę prowadzenia działalności przez przedsiębiorców. Przepisy prawne ze względu na gospodarkę wolnorynkową dają ograniczoną możliwość ingerencji w tego typu sytuacje. Jeśli jednak przedsiębiorca ma określoną pozycję na rynku, a tutaj mamy tu do czynienia z naturalnym monopolem jeśli chodzi o ruch autostradowy, to tego typu ceny nie mogą być nadmiernie wygórowane - wyjaśniał szef urzędu antymonopolowego.

Wzrost cen musi mieć swoje uzasadnienie?

Jak podkreślił prezes UOKiK, "jest przestrzeń do wzrostów cen, jednak nie można w sposób nieuzasadniony eksploatować rynku"

- Mamy podstawę prawną do tego, aby zweryfikować co się dzieje i czy tego typu działania na poziomie cen, gdy mamy do czynienia z pozycją dominującą na rynku, są ekonomicznie uzasadnione w sytuacji - dodał Tomasz Chróstny.

Od kiedy chce Stalexport wprowadzić wyższe opłaty za A2?

Spółka Stalexport Autostrada Małopolska - zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice - Kraków, poinformowała 31 stycznia, że wystąpiła do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o wydanie zgody na zmianę od 3 kwietnia 2023 roku stawek opłat za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 1,2,3,4 i 5, pobieranych na każdym placu poboru opłat (w Mysłowicach i w Balicach), tj. dla kategorii 1 (pojazdów innych niż motocykle) z kwoty 13 zł do kwoty 15 zł, oraz 2) kategorii 2,3,4 i 5 - z kwoty 40 zł do kwoty 46 zł.

Spółka wyjaśnia, że kolejna w ciągu kilku miesięcy podwyżka - ostatnia weszła w życie w lipcu ubiegłego roku - jest spowodowana inflacją.


PR24/PAP/sw