more_horiz
Gospodarka

Zmiany w rocznym rozkładzie jazdy PKP Intercity. Zobacz, które pociągi pojadą inną trasą

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 15:33
12 marca wejdą w życie zmiany w rocznym rozkładzie jazdy. O szczegółach informuje spółka PKP Intercity.
Od 12 marca 2023 niektóre pociągi PKP Intercity pojadą zmienionymi trasami.
Od 12 marca 2023 niektóre pociągi PKP Intercity pojadą zmienionymi trasami.Foto: Shutterstock/Martyn Jandula

Na kursowanie kilkudziesięciu składów jeżdżących do i ze stolicy wpłyną między innymi prace inwestycyjne na Warszawskim Węźle Kolejowym. W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych. 12 marca wejdzie w życie druga z nich.

Prace remontowe

Od 12 marca 2023 niektóre pociągi PKP Intercity pojadą warszawską linią obwodową, zatrzymując się na stacji Warszawa Młynów. Będzie to konieczne ze względu na prace remontowe prowadzone na linii średnicowej - przede wszystkim na dworcu Warszawa Zachodnia. Modernizacja powoduje zmniejszoną przepustowość, a co za tym idzie konieczność przeniesienia części pociągów na linię obwodową.

PKP Intercity apeluje o dokładne sprawdzanie połączeń z i do Warszawy. Obowiązujący od 12 marca rozkład jazdy uwzględnia bowiem zmiany, które zmieniają kursowanie pociągów podczas modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego.

W ich następstwie podczas trwania zastępczego rozkładu jazdy ponad 110 pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska, która została przygotowana do przyjęcia większej liczby pasażerów. To nie jedyne zmiany. Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji do i z Warszawy Centralnej lub Warszawy Wschodniej.

Nowe połączenia

Przewoźnik zapowiada, że w zmienionym rozkładzie pojawią się nowe połączenia.

Od 12 marca uruchomiony zostanie pociąg, który połączy Katowice z Trójmiastem, zatrzymując się po drodze w Sosnowcu, Warszawie i Malborku. Ze stolicy województwa śląskiego pociąg wyjedzie o godzinie 18:02, żeby o 20:53 dotrzeć do Warszawy i ruszyć w dalszą drogę. Do stacji docelowej, czyli Gdyni Głównej, dotrze o 23:51. Będzie to 14 połączenie, które skomunikuje Warszawę z Trójmiastem. Dodatkowo mieszkańcy Pomorza zyskają od 15 maja nowe połączenie do Bielska-Białej przez Warszawę.

Korekta rozkładu jazdy

Przewoźnik zapowiada także nowe połączenie między Krakowem a Warszawą. Pociąg IC Kinga zostanie uruchomiony od maja i uzupełni siatkę połączeń, zapewniając cykliczność kursowania pociągów na tej trasie. Będzie kursował codziennie, a po drodze zatrzyma się między innymi w Radomiu i Kielcach. Połączenie będzie obsługiwane elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 FLIRT. Także od maja krakowianie zyskają dodatkową możliwość dojazdu do Bydgoszczy, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Kazimierz kursującemu  z i do Łodzi Fabrycznej.

W korekcie rozkładu jazdy zostało uwzględnione również zakończenie prac modernizacyjnych na linii kolejowej numer 358. W konsekwencji, na odcinku Poznań - Zielona Góra - Poznań, przywrócony zostanie ruch pociągów, a połączenie pomiędzy miastami będzie funkcjonowało bez zastępczej komunikacji autobusowej. Zakończenie prac inwestycyjnych znacząco poprawi komfort podróży oraz całkowity czas przejazdu na tym odcinku.

Zmiany od marca

W korekcje uwzględniono także zmianę tras niektórych składów. W związku z naprawą mostu w Grudziądzu skład TLK Flisak relacji Katowice - Gdynia Główna - Katowice pojedzie trasą okrężną przez Iławę Główną. Do pomijanych stacji: Sztum, Kwidzyn i Grudziądz podróżnych dowiozą autobusy komunikacji zastępczej.

Mieszkańcy Dębicy, Rzeszowa i Strzyżowa nad Wisłokiem zyskają możliwość dojazdu między innymi do Krakowa, Tarnowa, Sanoka czy Zagórza dzięki skierowaniu przez te miasta składów TLK Bieszczady i TLK Wetlina.

Czytaj także:

Z powodu naprawy linii kolejowej nr 38 od 4 maja zamknięty zostaje odcinek Giżycko - Sterławki Wielkie. W związku z pracami IC Mamry pojedzie w relacji skróconej do Olsztyna Głównego, a odwołany zostanie pociąg IC Niegocin.

Zmiany, które wejdą w życie w marcu, będą obowiązywać do 10 czerwca. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej przewoźnika.

PR24/Aleksander Pszoniak/akg