more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity. Minister Adamczyk wyjaśnia jak duże wsparcie przewoźnik otrzyma do przewozów kolejowych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 10:18
W tym roku PKP Intercity otrzyma łącznie niemal 1,9 mld zł wsparcia do pasażerskich przewozów kolejowych - wynika z wypowiedzi ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
Z danych resortu infrastruktury wynika, że z połączeń TLKIC korzysta 90 proc. pasażerów PKP Intercity
Z danych resortu infrastruktury wynika, że z połączeń TLK/IC korzysta 90 proc. pasażerów PKP IntercityFoto: Shutterstock/Dizfoto

- W tym roku w ramach umowy na świadczenie usług publicznych PKP Intercity otrzyma 1 mld 290 mln i dodatkowo 575 mln z budżetu - powiedział PAP Adamczyk. Dodał, że łącznie będzie to niemal 1,9 mld zł.

Niższe podwyżki cen 

- To spowodowało, że podwyżka biletów nie wynosi 53 proc., a 11,8 proc. w pociągach, gdzie przejazd jest dotowany, czyli w TLK/IC. Z kolei pociągi komercyjne (Pendolino i ekspresowe - PAP) mają zwyżkę cen biletów na poziomie inflacji - podkreślił szef resortu infrastruktury.

Na początku stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zaczyna obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosną średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Zapowiedzianą podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

Najwięcej pasażerów korzysta z TLK

Z danych resortu infrastruktury wynika, że z połączeń TLK/IC korzysta 90 proc. pasażerów PKP Intercity. Ich dotyczy zmiana cen o 11,8 procent.

Z kolei pasażerowie pociągów kategorii EIP (Pendolino) i EIC (ekspresowe) to łącznie 10 proc. ogólnej liczby korzystających z usług PKP Intercity. Te połączenia nie są dotowane i spółka uruchamia je na własne ryzyko biznesowe.

O podpisaniu z PKP Intercity umowy ramowej na świadczenie usług publicznych w transporcie kolejowym w zakresie międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich (umowa PSC - Public Service Contract) resort infrastruktury informował w styczniu 2021 r. Umowa ta będzie obowiązywała w latach 2021-2030, a jej wartość to ponad 21 mld zł.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk