more_horiz
Gospodarka

Nowoczesne wagony dla PKP Intercity. To początek dużych zakupów przewoźnika

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 12:30
Kolej otrzymała 81 nowoczesnych wagonów odpowiadających m.in. potrzebom osób z niepełnosprawnościami i opiekujących się dziećmi - poinformował w środę minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapowiedział, że kolej czeka na następne pociągi, więc nie zabraknie pracy dla firm je produkujących i remontujących.
Andrzej Adamczyk minister infrastruktury podczas obioru nowych wagonów dla PKP Intercity.
Andrzej Adamczyk minister infrastruktury podczas obioru nowych wagonów dla PKP Intercity.Foto: ministerstwo infrastruktury/twitter

- Wiele mówiliśmy na temat strategii, planów związanych z taborem kolejowym, strategii taborowej. Mówiliśmy o tym, że rząd wspiera przewoźników, a szczególnie PKP Intercity w przebudowie taboru, w nabyciu nowych pociągów, nowych wagonów, a dzisiaj możemy powiedzieć: oto jeden z efektów (...) - to nowe wagony kolejowe i to niebagatelna ilość, (...) w tej transzy to jest ponad 80 nowoczesnych wagonów, które spełniają wszystkie warunki, jakim powinien odpowiadać wagon kolejowy XXI wieku - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wagony przyjazne dla niepełnosprawnych

Wskazał, że "wagony odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, osób opiekujących się dziećmi (..), ale także osób starszych. Tutaj wszystkie potrzeby, albo, co najmniej lwia część potrzeb została uwzględniona w budowie projektowaniu i wykonaniu tych wagonów" - zaznaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Czekamy na kolejne wagony, na kolejne pociągi, na kolejne wyremontowane wagony. To jest także zabezpieczenie dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, remontami i modernizacją taboru kolejowego. W imieniu rządu (...) możemy zagwarantować, że pracy jest i będzie bardzo dużo nie tylko w tym roku, ale przez lata następne" - zapewnił Adamczyk.

Minister Andrzej Adamczyk zwrócił też uwagę, że ilość tego taboru kolejowego, nowoczesnych pociągów ma również wpływ na regularność połączeń kolejowych.


Posłuchaj
00:27 Minister Andrzej Adamczyk o nowych wagonach dla PKP Intercity.mp3 Minister Andrzej Adamczyk o nowych wagonach dla PKP Intercity

 

To jedna z wielu inwestycji

- Zmieniamy polską kolej od 2015 r. Staramy się zniwelować zaniedbania powstałe przed 2015 r., przez co najmniej kilkanaście lat poprzednich rządów  - stwierdził minister Adamczyk , dodając, że są to także działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności szlaków kolejowych w Polsce.

- To budowane modernizowane i przebudowywane nowe linie kolejowe w Polsce. To ponad 850 dworców przystanków, stacji kolejowych, które w przeciągu 7 lat oddaliśmy do użytku polskim przewoźnikom, a przez nich pasażerom i mamy już widoczny efekt: rekordy ilości przewożonych pasażerów - 340 mln przewiezionych pasażerów w 2022 r.


Posłuchaj
00:23 udogodnienia w nowych wagonach PKP Intercity.mp3 Udogodnienia w nowych wagonach PKP Intercity - wyjaśnia Marcin Rodek prezes zakładów im. H. Ciegielskiego, producenta nowych wagonów

 

Samo tylko Intercity - prawie 60 mln pasażerów - poinformował Adamczyk. Szef resortu infrastruktury podkreślił, że "to jest konkurencyjna oferta do transportu samochodowego".

Umowa za 700 mln złotych

Spółka PKP Intercity odebrała ostatnie z 81 wagonów, które dla przewoźnika wyprodukowała poznańska Spółka H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych. Tym samym zrealizowana została cała, warta blisko 700 mln zł umowa.

Z większości z 81 nowoczesnych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce. Ostatnie z nich pojawiły się na torach z początkiem stycznia 2023 r. Dzięki nowym wagonom poprawia się standard podróżowania pociągami PKP Intercity.

Zrealizowana inwestycja jest efektem podpisanej w lutym 2018 roku umowy pomiędzy przewoźnikiem a producentem. Nowy wagon po raz pierwszy PKP Intercity pokazało w trakcie targów TRAKO w Gdańsku w 2021 roku, a pierwsze pojazdy przewoźnik odebrał w grudniu 2021 r.


PR24/IAR/PAP/sw