more_horiz
Gospodarka

Ceny biletów kolejowych. Minister Adamczyk: gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka byłaby znacznie wyższa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 13:09
- Gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50 procent, a nie 12 procent - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odpowiadając w Sejmie na pytania bieżące posłów. Dodał, że wcześniej opozycja likwidowała tory kolejowe. 
Minister Andrzej Adamczyk wskazał, że wsparcie rządowe pozwoliło m.in. ograniczyć skalę podwyżek cen biletów
Minister Andrzej Adamczyk wskazał, że wsparcie rządowe pozwoliło m.in. ograniczyć skalę podwyżek cen biletówFoto: PAP/Mateusz Marek

Szef resortu infrastruktury nie zgodził się z formułowanymi m.in. przez przedstawicieli Lewicy zarzutami, że rząd nie podjął działań, które zapobiegłyby podwyżkom cen biletów PKP Intercity.

Rządowe wsparcie

Jak powiedział, absolutną nieprawdą jest stwierdzenie, że rząd nie wspiera pasażerów. Przypomniał, że tylko z rezerwy premiera dopłata do cen biletów wyniosła 575 mln zł.

- Gdyby nie te działania, to podwyżka cen biletów wyniosłaby 50 proc. a nie 12 proc. - oświadczył Andrzej Adamczyk w Sejmie.

Minister pokreślił, że obecnie Polska, podobnie jak większość świata, znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej powodowanej przez "putinflację" wywołaną zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

Rząd uruchamia nowe linie kolejowe

Odnosząc się do wystąpienia posła Adriana Zandberga (Lewica), Adamczyk powiedział, że "to nie rząd podnosi ceny, tylko spółka prawa handlowego". Dodał, że w 2015 r. na trasie Warszawa - Gdynia za średnie wynagrodzenie można było kupić 9 biletów, a w 2021 r. - 30 biletów. Wytknął opozycji, że gdy była przy władzy, zlikwidowała 2,8 tys. torów kolejowych, podczas gdy Zjednoczona Prawica - jak mówił - "uruchomiła nowe linie, zbudowała nowe dworce".

Posłuchaj
00:27 IAR/sejm.gov.pl/d kwi: Minister Andrzej Adamczyk wskazał, że wsparcie rządowe pozwoliło ograniczyć skalę podwyżek Minister Andrzej Adamczyk wskazał, że wsparcie rządowe pozwoliło ograniczyć skalę podwyżek

5 stycznia spółka PKP Intercity poinformowała, że od 11 stycznia zacznie obowiązywać nowy cennik biletów. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosną średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Zapowiedzianą podwyżkę cen biletów uzasadniono wzrostem cen prądu.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk