more_horiz
Gospodarka

Nowe wagony i lokomotywy. PKP Intercity prezentuje plany taborowe na 2023 rok

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 14:05
Spółka PKP Intercity przedstawiła plany inwestycji taborowych na 2023 rok. Na najbliższe 12 miesięcy zaplanowano podpisanie istotnych umów i odbiory kolejnych nowych lub zmodernizowanych pojazdów. Spółka zapowiada, że nowe i zmodernizowane wagony pozwolą na poprawę komfortu podroży.
Na 2023 rok PKP Intercity planuje również podpisanie kolejnych ważnych umów taborowych.
Na 2023 rok PKP Intercity planuje również podpisanie kolejnych ważnych umów taborowych.Foto: PKP Intercity/Twitter

W ostatnim kwartale 2022 roku park taborowy PKP Intercity wzmocniły pierwsze 2 z 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych FLIRT z siedleckiej fabryki STADLER. W nadchodzących miesiącach przewoźnik odbierze kolejne 10 jednostek, tym samym kompletując zamówienie o wartości ponad miliarda złotych.

Zalety nowych FLIRT-ów

Składy FLIRT posiadają wygłuszenie akustyczne, co podnosi komfort podróży oraz systemy odzyskiwania energii elektrycznej wytworzonej podczas hamowania. FLIRTY zaprojektowano z myślą o ochronie środowiska, bowiem materiały z których zbudowano pojazdy są ekologiczne i podlegają recyklingowi. W nowych zespołach trakcyjnych pasażerowie mogą skorzystać z licznych udogodnień, m.in. klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE czy bezprzewodowego internetu.

Flotę przewoźnika wzmocnią niedługo kolejne elektryczne zespoły trakcyjne ED74, które przechodzą modernizację w zakładach PESY w Mińsku Mazowieckim. Ostatnie 2 z 14 jednostek ED74 mają zostać odebrane w pierwszym półroczu. Zmodernizowane pojazdy są wyposażane między innymi w klimatyzację, Wi-Fi, dostęp do gniazdka elektrycznego i wzmacniacze sygnału komórkowego. Są też dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a każdy skład oferuje miejsce przeznaczone do przewozu rowerów.

Pierwsze z 10 lokomotyw wielosystemowych

W 2023 roku park taborowy przewoźnika wzmocnią pierwsze z 10 lokomotyw wielosystemowych z nowosądeckiego Newagu. Umowa została podpisana w październiku 2021 roku, a PKP Intercity ma prawo rozszerzyć zamówienie do 15 pojazdów. Lokomotywy wielosystemowe pojadą nawet 200 kilometrów na godzinę, co pozwoli na efektywne wykorzystanie modernizowanych linii kolejowych. Dodatkowo będą posiadały homologację na sześć krajów, dzięki czemu poprowadzą składy wagonowe nie tylko po polskich, lecz również europejskich sieciach kolejowych.

Flotę przewoźnika wzmocnią zmodernizowane wagony różnych typów, rozpoczną się bowiem odbiory jednostek unowocześnianych w ramach różnych kontraktów - między innymi w ramach zamówienia na modernizację 90 wagonów z Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu oraz umowy na modernizację 14 wagonów 111/112ALux, podpisanej z konsorcjum COMPREMUM i TRANSTRAIN.

Park taborowy wzmocnią także pierwsze wagony serii 152A i 154A, które przechodzą naprawy główne na piątym poziomie utrzymania. Prace realizuje PESA Bydgoszcz. Do przewoźnika trafi także 60 wagonów modernizowanych wewnętrznie przez PKP Intercity Remtrak. Działalność zakładu to efekt potężnych inwestycji i modernizacji, które przeprowadziło PKP Intercity w ostatnich latach.

Umowa na dostawę 20 lokomotyw elektrycznych

Na 2023 rok PKP Intercity planuje również podpisanie kolejnych ważnych umów taborowych. Już w pierwszym kwartale podpisana zostanie z nowosądecką spółką Newag umowa na dostawę 20 lokomotyw elektrycznych. Odbiory pierwszych jednostek planowane są na koniec bieżącego roku. Będą to pojazdy podobne do znanych i eksploatowanych przez PKP Intercity lokomotyw EU160 Griffin.

W tym roku podpisana zostanie także umowa na dostawę wyczekiwanych składów typu push-pull. Umowa zakłada zakup 38 siedmiowagonowych składów dwupiętrowych wraz z 45 lokomotywami elektrycznymi wielosystemowymi.

Kolejnym istotnym kontraktem, którego podpisanie zaplanowane jest na 2023 rok jest umowa na dostawę 63 lokomotyw wielosystemowych, a prawo opcji, które będzie w niej zawarte, pozwoli przewoźnikowi rozszerzyć zamówienie o dodatkowe 32 jednostki.

Pretarg na 300 nowych wagonów

W 2023 roku PKP Intercity planuje również rozstrzygnięcie największego w historii przewoźnika, pod względem liczby zamówionych jednostek, przetargu na zakup 300 nowych wagonów z opcją rozszerzenia zamówienia o kolejne 150 jednostek. Nowe wagony zostaną wyposażone w udogodnienia, wśród których będą między innymi ładowarki indukcyjne czy dodatkowa przestrzeń na bagaż zlokalizowana pod fotelami.

Czytaj także:

Narodowy przewoźnik planuje też poszerzyć pulę wagonów COMBO. Po polskich torach jeździ już 60 jednostek tego typu, które spełniają różnorodne potrzeby podróżnych. 

Wagony posiadają odpowiednio wyciszone wnętrza, a w środku znajdziemy przedziały rodzinne, dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku, część bezprzedziałową i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery. W 2023 roku ogłoszony zostanie przetarg na modernizację i modyfikację 50 kolejnych wagonów do standardu COMBO - PKP Intercity chce podpisać umowę jeszcze przed 2024 rokiem.

Aleksander Pszoniak/PR24. akg