more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity wdroży nowy system sprzedaży biletów. Odpowiednie umowy zostały podpisane

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 12:21
PKP Intercity podpisały trzy umowy na stworzenie nowego systemu. Będzie za to odpowiedzialna spółka PKP Informatyka. Centralny system sprzedaży ma unowocześnić polską kolej i sprawić, że sprzedaż biletów będzie o wiele bardziej przyjazna i przejrzysta.
Nowy system zakupu biletów zaoferuje podróżnym nową szatę graficzną i ścieżkę zakupową
Nowy system zakupu biletów zaoferuje podróżnym nową szatę graficzną i ścieżkę zakupowąFoto: Shutterstock/Dizfoto

Funkcjonujący dziś system sprzedaży biletów jest oparty na rozwiązaniach rodem z lat 70.  ubiegłego  wieku. O konieczności stworzenia zupełnie nowych rozwiązań mówi się od kilku lat. Stary system jest mało intuicyjny, a niektóre rozwiązania funkcjonujące w cenniku nie są dostępne na platformach internetowych. Mimo inwestycji poczynionych na unowocześnienie starych rozwiązań, nie może on sprostać nowym oczekiwaniom. Chodzi oczywiście o funkcjonalność, ale także o cyberbezpieczeństwo.

Czas na nowy system

Przewoźnik postawił jasne wymagania, czego spodziewa się po twórcy nowego systemu sprzedaży biletów.

- Budujemy nowoczesny system sprzedaży dla PKP Intercity. Przychodząc do tej firmy, to zadanie było  dla mnie priorytetem - powiedział podczas uroczystości związane z podpisaniem kontraktów wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz.

Wiceprezes przyznał, że dziś działający system sprzedaży był i jest przedmiotem krytyki. Chodzi między innymi o wydajność, ale także o problemy z korzystaniem z ulg ustawowych. 

- Dziś robimy rewolucję i to rewolucję kompleksową. Wymieniamy cały system, który dotyczy sprzedaży także w kasach i biletomatach  - dodał Tomasz Gontarz.

Szczegóły systemu e-IC 2.0

Nowy system e-IC 2.0 zaoferuje podróżnym nową szatę graficzną i ścieżkę zakupową. Pojawią się nowe funkcje takie jak wyszukiwanie połączenia umożliwiającego planowanie podróży „tam i  z powrotem”, tworzenie profili zakupowych, gdzie można wskazać ulubione lub najczęstsze relacje,  czy opcja dodania biletu do kalendarza.

e-IC 2.0 podpowie i wybierze najlepszą dla podróżnych ofertę, z której mogą skorzystać jeśli spełniają warunki taryfowe oferty. Po określeniu wieku podróżnego, platforma zasugeruje ulgi, najbardziej prawdopodobne dla danego przedziału wiekowego. Jest to szczególnie ważne przy zamawianiu biletów międzynarodowych na przejazdy z dziećmi, ze względu na złożone zasady zniżek dla dzieci i młodzieży. 

Tak jak w obecnym systemie internetowej sprzedaży, będzie też możliwość zakupu biletu bez zakładania konta, możliwość zakupu biletów okresowych, rezerwacji do nich i na przejazdy realizowane z wykorzystaniem Kart Intercity. Nadal dostępne będzie udogodnienie, dzięki któremu pasażerowie będą mogli wpisać wyłącznie nazwę miasta docelowego, a nie konkretnej stacji dla wybranych miast. W tym wypadku system zaoferuje wszystkie dostępne połączenia z daną destynacją, biorąc pod uwagę dworce w wybranym mieście. Pasażerowie nadal skorzystają z funkcji "koszyk", graficznej rezerwacji miejsc w elektrycznych i spalinowych zespołach trakcyjnych czy prezentacji frekwencji. W ramach jednej transakcji będzie można zakupić bilet z dwiema przesiadkami.

Kolejne etapy zaoferują możliwość zakupów biletów międzynarodowych oraz tych w ramach oferty Interrail czy Wspólny Bilet.

Druga umowa

Druga z umów dotyczy Centralnego Systemu Sprzedaży, a dokładniej licencji, wdrożenia i utrzymania technologii. To również jeden z najważniejszych systemów w PKP Intercity. Wdrożenie przeprowadzi PKP Informatyka, która zajmie się utrzymaniem przez 60 miesięcy od startu produkcyjnego. Po tym okresie PKP Intercity będzie mogło przejąć opiekę nad utrzymaniem systemu lub przedłużyć umowę. Licencja została zakupiona bezterminowo. Łączna wartość umowy to ponad 71,1 milionów złotych.

Kolejny kontrakt dotyczy usługi rezerwacyjnej, którą PKP Informatyka będzie świadczyć na rzecz przewoźnika. W jej ramach PKP Intercity będzie mieć zapewnioną wydajną i wysokodostępną infrastrukturę i oprogramowanie, pozwalające na obsługę wszystkich operacji związanych z rezerwacją miejsc.  Wartość tej umowy to ponad 62 miliony złotych. Łączna wartość obu umów w ramach projektu Centralnego Systemu Sprzedaży to ponad 133 miliony złotych.

Uruchomienie produkcyjne nowego Centralnego Systemu Sprzedaży, będącego „silnikiem” nowego systemu, zaplanowane jest na drugą połowę 2024 roku. Wtedy rozpocznie się sprzedaż biletów z wykorzystaniem nowego systemu, który przez pewien czas będzie działał równolegle z obecnym.

Czyta także:

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk