more_horiz
Gospodarka

Jak nie dać się oszukać złodziejom na portalach handlowych? Policja ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 16:22
Policja ostrzega przed złodziejami działającymi na portalach handlowych w Internecie. Przestępcy potrafią oszukiwać sprzedających wysyłając im w prywatnej wiadomości link, dzięki któremu wyłudzają dane dostępu do banku.
Policja ostrzega przed zlodziejami działającymi na internetowych portalach handlowych.
Policja ostrzega przed zlodziejami działającymi na internetowych portalach handlowych.Foto: Melchakov/Shutterstock

Rzecznik zielonogórskiej policji, podinspektor Małgorzata Stanisławska, powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że ofiarą takiego oszusta padła młoda mieszkanka Sulechowa, która sprzedawała w internecie płaszcz. Szybko otrzymała wiadomość od rzekomego kupującego, kliknęła w podany link i zalogowała się na stronę, wyłudzającą dane o jej koncie bankowym.

Różne formy oszustw internetowych

Przestępcy zdążyli wypłacić z jej konta 2400 złotych. Tylko przypadek sprawił, że nie straciła więcej, bo niechcący zablokowała swoją aplikację bankową. Dzwoniąc na infolinię banku dowiedziała się, że właśnie złożyła wniosek o kredyt w wysokości 12 tysięcy złotych. Kredyt udało się anulować, ale wypłaconej gotówki poszkodowana nie odzyskała.

Policja ostrzega przed różnymi formami oszustw internetowych. Podinspektor Małgorzata Stanisławska wskazała między innymi na wysyłanie przez przestępców wiadomości z linkami do fałszywych stron bankowych wyłudzających dane. Innym razem oszuści przekonują poszkodowanych do instalowania aplikacji, które umożliwiają im dostęp do konta bankowego.

Uwaga na nieznane linki internetowe

Potrafią też, jak w przypadku poszkodowanej kobiety z Sulechowa, udawać klientów i ten sposób wyłudzać dane umożliwiające kradzież przez Internet.

Posłuchaj

00:24 12264568_2.mp3 Rzecznik zielonogórskiej policji, podinspektor Małgorzata Stanisławska - ostrzega przed złodziejami działającymi na portalach handlowych w Internecie. (IAR)

Policjanci radzą, aby sprzedając rzeczy w Internecie nie zgadzać się na płatność za pośrednictwem nieznanych linków i stron internetowych. Eksperci podkreślają, aby nigdy nie podawać danych do logowania do konta lub do karty na nieznanych stronach internetowych.

Czytaj także:

Nie wolno też klikać w linki zawarte w wiadomościach e-mail lub sms. W rzeczywistości ich nadawcą mogą być przestępcy podszywający się pod bank, instytucję, a nawet urząd.

Posłuchaj

00:24 12264568_1.mp3 Uwaga na złodziei na portalach handlowych - ostrzega rzecznik zielonogórskiej policji, podinspektor Małgorzata Stanisławska. (IAR)

IAR/PR24/akg