more_horiz
Gospodarka

Firmy z Ukrainy w Polsce. Prezes PAIH: nasz kraj jest dla nich bezpieczną przystanią

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 13:03
Polska jest dla firm z Ukrainy bezpieczną przystanią do prowadzenia biznesu, poinformował prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz. Dodał, że dziś w Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Polsko-Ukraińskie Forum Gospodarcze. 
W ocenie PAIH spotkania polskiego i ukraińskiego biznesu to okazja, by rozmawiać o perspektywach dalszego zwiększania wymiany gospodarczej
W ocenie PAIH spotkania polskiego i ukraińskiego biznesu to okazja, by rozmawiać o perspektywach dalszego zwiększania wymiany gospodarczejFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

"Spotkanie z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego poświęcone będzie relacjom gospodarczym pomiędzy oboma krajami. W wydarzeniu uczestniczyć będą przedstawiciele rządu i instytucji ukraińskich oraz kilkuset polskich przedsiębiorców" - wskazała PAIH w komunikacie.

Organizatorami Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego są Rada ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Polska "bezpieczną przystanią"

Prezes PAIH Paweł Kurtasz cytowany w środowej informacji zaznaczył, że dostrzega "ogromne ożywienie w wymianie gospodarczej z naszym wschodnim sąsiadem". "Polska jest dla firm z Ukrainy bezpieczną przystanią do prowadzenia biznesu, pomimo trwającej za naszą granicą wojny. Od samego jej początku jesteśmy też zaangażowani w pomoc" - podkreślił. Dodał, że do programu Odbudowa Ukrainy, którego PAIH jest operatorem, "zgłosiło się już 3000 polskich firm".

W ocenie PAIH spotkania polskiego i ukraińskiego biznesu to okazja, by rozmawiać o perspektywach dalszego zwiększania wymiany gospodarczej. "To również czas, by dyskutować nad wyzwaniami, w tym znoszeniem barier prawnych i ekonomicznych, w handlu z Ukrainą" - wskazała agencja.

PAIH pośredniczy w kontaktach

Przypomniano, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu pośredniczy w relacjach pomiędzy polskimi i ukraińskimi przedsiębiorcami m.in. dzięki aktywności Zagranicznego Biura Handlowego w Kijowie, działającego obecnie w Warszawie.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na całym świecie.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk