more_horiz
Gospodarka

PIT za 2022 r. Premier Morawiecki: zwroty podatku w tym roku wyniosą ok. 20 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 11:23
- Zwroty podatku w tym roku wyniosą około 20 mld zł, będzie to kwota bezprecedensowa - powiedział podczas konferencji prasowej w Ząbkach premier Mateusz Morawiecki.
Co najmniej 15 mln obywateli, podatników otrzyma zwrot podatku
Co najmniej 15 mln obywateli, podatników otrzyma zwrot podatku Foto: Shutterstock/PerlaStudio

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości równa się niskie podatki. Najlepszym dowodem są zwroty podatku, które teraz trafiają na konta ok. 17-18 mln Polaków. Tę akcję jeszcze podsumujemy, ale będzie to, co najmniej 15 mln obywateli, podatników - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział także, że kwota zwrotów podatków w tym roku będzie rekordowa. - Będzie to kwota co najmniej ok. 20 mld zł, będzie to kwota bezprecedensowa, nigdy w historii III RP w okresie rozliczeń nie wpływała taka kwota takich zwrotów podatkowych - powiedział premier.

System podatkowy w Polsce

Morawiecki przypomniał także, że z niedawnego raportu OECD wynika, że Polska ma najbardziej korzystny system podatkowy dla obywateli spośród 22 krajów UE, które również należą do OECD.

Posłuchaj
00:26 IAR/wczesn: Premier Mateusz Morawiecki o zwrotach podatków: co najmniej będzie to 15 mln podatników (IAR) Premier Mateusz Morawiecki o zwrotach podatków: co najmniej będzie to 15 mln podatników (IAR)

- Nie ma lepszego dowodu, że polskie podatki są niskie. Popatrzcie na dane międzynarodowe, umieścimy je na stronach KPRM, na stronach MF, niech się zmierzą z nimi ci, którzy mówią, że w Polsce są wysokie podatki - dodał.

Rozliczenie podatkowe za rok 2022 należy złożyć do 2 maja br.

Finanse publiczne są stabilne

Wcześniej premier powiedział także, że jego zdaniem "finanse publiczne Polski są w najlepszym stanie w historii III RP". - Dobrym potwierdzeniem tego jest ostatnie zestawienie stabilności makroekonomicznej, przygotowane na podstawie danych Komisji Europejskiej przez ekonomistów Polskiego Instytutu Ekonomicznego - powiedział premier. 

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/mk