more_horiz
Gospodarka

Transformacja energetyczna w Polsce. Minister Buda: musimy w pewnych obszarach poczynić wyjątki

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 13:27
- Musimy się zastanowić, jak gospodarkę europejską uczynić konkurencyjną i utrzymać konkurencyjną - powiedział podczas EKG w Katowicach minister rozwoju Waldemar Buda. Zwrócił uwagę, że wiele firm wycofuje się z Europy m.in. z powodu zbyt daleko posuniętych obostrzeń, jeśli chodzi o politykę klimatyczną.
Jak stwierdził minister Buda, zagrożenie związane z wymogami klimatycznymi powoduje niepewność po stronie przedsiębiorców
Jak stwierdził minister Buda, zagrożenie związane z wymogami klimatycznymi powoduje niepewność po stronie przedsiębiorcówFoto: Shutterstock/Lukasz Pajor

Waldemar Buda podkreślił, że zbyt wysokie ceny energii powodują zamykanie inwestycji i paraliżują produkcję w niektórych obszarach.

- W tych najbardziej newralgicznych dziedzinach jak substancje do farmaceutyków, chipy, jak półprzewodniki, oraz produkcja energochłonna mogła u nas zafunkcjonować musimy czynić pewne wyjątki od tego globalnego dogmatu jakim jest polityka klimatyczna. Może bowiem okazać się tak, że globalne firmy wcale nie europejskie nie będą chciały tego produkkowac w Europie - powiedział Buda. 

Jego zdaniem "Zielony Ład" i transformacja energetyczna są ważne, ale "my musimy się zastanowić nad tym, jak naszą gospodarkę europejską uczynić konkurencyjną i utrzymać konkurencyjną".

Jak stwierdził minister Buda, zagrożenie związane z wymogami klimatycznymi powoduje niepewność po stronie przedsiębiorców. Jak powiedział, powinniśmy najpierw zbudować "ogromny potencjał, jeśli chodzi o energię odnawialną, i wówczas stawiać sobie cele, rzeczywiście wygórowane, które będą bazowały na tych technologiach". - Niestety dzisiaj jest tak, że fotowoltaika, inne elementy odnawialnych źródeł energii w 90 proc. są produkowane za granicą, daleko poza Europą - dodał.

Posłuchaj
00:25 IAR/Augustyniak: Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ostrzega przed bezrefleksyjnym realizowanem założeń polityki klimatycznej (IAR) Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ostrzega przed bezrefleksyjnym realizowanem założeń polityki klimatycznej (IAR)

EBI zwiększy zaangażowanie finansowe

Prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zwróciła uwagę, że "transformacja energetyczna jest częścią transformacji gospodarczej, poszukiwaniem nowego modelu gospodarczego". Przyznała, że przedsiębiorcy mają dziś trudność z pozyskiwaniem finansowania zwłaszcza na inwestycje. Według niej pomocą może być wyłącznie kombinacja dwóch źródeł finansowania, czyli publicznych w postaci grantów, pożyczek, ale uzupełniany przez sektor prywatny.

- Aby wspomóc transformację energetyczną podjęliśmy decyzję o dodatkowych środkach, które będą uzupełniały pakiet REpower EU to jest 30 mld euro w perspektywie pięcioletniej (...). Plus do tego również uelastycznienie instrumentów finansowania - co oznacza wydłużenie okresów karencji, wydłużenie okresu kredytowania, finansowanie do 75 proc. kosztów projektu, co jest różnicą w stosunku do poprzedniej polityki banku, gdzie finansowaliśmy do 50 proc. kosztów projektu - powiedziała.

Czerwińska zwróciła uwagę, że transformacja energetyczna, nowy model wzrostu "potrzebuje nowych zawodów, kogoś, kto będzie nowe technologie obsługiwał, kogoś, kto będzie rozumiał sztuczną inteligencję, inżynierów, którzy zapewnią, że te procesy będą trwałe".

Posłuchaj
00:26 IAR/Augustyniak: Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska mówi, że bank zwiększył zaangażowanie finansowe we wspieranie transformacji energetycznej (IAR) Wiceprezes EBI Teresa Czerwińska mówi, że bank zwiększył zaangażowanie finansowe we wspieranie transformacji energetycznej (IAR)

Pakiet "Fit for 55"

Parlament Europejski przyjął w kwietniu w pierwszym czytaniu kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).

Jak informowała niedawno minister klimatu Anna Moskwa, Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały przyjęte przez Parlament Europejski. "W naszej ocenie, ze względu na wagę wprowadzanych rozwiązań, powinny być one głosowane jednomyślnie, to niestety będą one przyjmowane w głosowaniu większością kwalifikowaną" - dodała.

15. Europejski Kongres w Katowicach potrwa do środy.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA