more_horiz
Gospodarka

Bezpieczeństwo energetyczne. Minister Moskwa: to dzięki konsekwentnej polityce dywersyfikacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 10:39
- Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Minister Moskwa: naszymi priorytetami są bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz poszukiwanie rozwiązań, które zminimalizują skutki dynamicznych społeczno-gospodarczych zmian rynkowych
Minister Moskwa: naszymi priorytetami są bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz poszukiwanie rozwiązań, które zminimalizują skutki dynamicznych społeczno-gospodarczych zmian rynkowychFoto: Shutterstock/TTstudio

Minister Moskwa zapytana w wywiadzie opublikowanym w piątek na stronie internetowej w "Kuriera Lubelskiego" o wojnę na Ukrainie stwierdziła, że "na skutek agresji Rosji na Ukrainę sytuacja geopolityczna znacząco się zmieniła".

Bezpieczeństwo energetyczne

- Stoimy w obliczu nowych okoliczności i poważnych wyzwań. Rosyjska inwazja na Ukrainę zachwiała podstawami polityki energetycznej i klimatycznej UE. Naszymi priorytetami są bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz poszukiwanie rozwiązań, które zminimalizują skutki dynamicznych społeczno-gospodarczych zmian rynkowych i geopolitycznych - powiedziała Moskwa.

Jak zapewniła, Polska była gotowa na odejście od rosyjskiego gazu od dawna. - I nie dlatego, że chciał tego Putin, ale dlatego, że sami tego chcieliśmy - zastrzegła dodając, że rząd RP "konsekwentnie, od wielu lat realizuje strategię dywersyfikacji".

Istotne stały się inwestycje

- Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym, takim jak Baltic Pipe, terminal LNG, czy polsko-litewski gazociąg GIPL, polski system gazowy, jako jeden z niewielu w Unii Europejskiej, jest w stanie zupełnie zrezygnować z dostaw z Rosji - stwierdziła.

Mówiąc o realizacji koncepcji Trójmorza wskazała na budowę dwukierunkowych połączeń gazowych z Norwegią, Litwą i Słowacją. - Dzięki temu możemy zarówno otrzymywać, jak i przesyłać gaz ziemny za granicę. Dysponujemy znaczną przepustowością w zachodnich połączeniach, planowane jest również nowe połączenie z Czechami - podała.

Poinformowała, że zakończono pierwszą fazę rozbudowy terminala importowego w Świnoujściu, a druga faza zakończy się na przełomie 2023/2024 r. Zdaniem minister znaczącemu wzmocnieniu uległa sieć wewnątrzkrajowa, która umożliwia prawidłową pracę tych wszystkich połączeń transgranicznych.

- Prowadzona przez Rząd RP konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę - powiedziała.

Hub gazowy w Polsce

W kontekście tworzenia hubu gazowego w Polsce - wskazała - kluczowe znaczenie ma również zwiększenie możliwości eksportowych oraz tranzytowych gazu do naszych sąsiadów, które "powinny dodatkowo wzrosnąć wraz z uruchomieniem nowego terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej".

Mówiąc o niezależności energetycznej oceniła, że jest ona kluczowym filarem bezpieczeństwa kraju. - Dlatego Polska nie może sobie pozwolić na zbyt pospieszną dekarbonizację, póki nie zostanie zbudowany nowy, stabilny system energetyczny, oparty na miksie różnych źródeł energii, w tym tych niezależnych od pogody - powiedziała. Jako przykłady wymieniła: elektrownie szczytowo-pompowe, biogazownie, geotermię oraz energetykę jądrową.

Minister zauważyła, że pomyślnie zakończyły się wszystkie testy energolinii Rzeszów - Chmielnicki. Wyjaśniła, że ten most energetyczny łączący Ukrainę i UE jest ważny dla krajów Trójmorza ze względu na wielostronne, wspólne korzyści.

Natomiast nowy scenariusz prognostyczny dla sektora elektroenergetycznego do 2040 roku - dodała - stanowi odpowiedź na wydarzenia i nowe uwarunkowania funkcjonowania sektora energii w latach 2021-2022.

Minister stwierdziła, że PEP2040 (polityka energetyczna Polski do 2040 r.) zachowuje zapisy umowy społecznej z górnikami.

- Oznacza to stopniowe odchodzenie od węgla w energetyce do 2049 r. - powiedziała Moskwa. Wyjaśniła, że w najbliższych latach te moce - podobnie jak moce gazowe - są niezbędne w systemie dla zagwarantowania pewności dostaw energii elektrycznej do odbiorców "w sytuacji dużego wzrostu mocy zainstalowanej w technologiach zeroemisyjnych, lecz zależnych od warunków atmosferycznych". 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk