more_horiz
Gospodarka

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego. Laureaci o tym, co stanowi klucz do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 15:15
Gminy Michałowice, Konstancin-Jeziorna, Józefów, Warszawa i powiat wrocławski zostali laureatami Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce w 2022 r.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego to analiza sytuacji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego to analiza sytuacji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce.Foto: Piotr Wytrazek/Shutterstock

Ranking jest analizą sytuacji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce przygotowaną przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich.

Samorządy muszą mierzyć się z problemami finansowymi

Bartłomiej Nita, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, powiedział IAR, że ranking pokazał, iż samorządy wciąż muszą mierzyć się z problemami finansowymi spowodowanymi przez pandemię i wojnę Rosji z Ukrainą. Profesor powiedział, że kluczem do sukcesu jest wzmacnianie samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, w mniejszym stopniu bazowanie na interwencyjnych działaniach władzy centralnej, a w większym stopniu na zapewnieniu możliwości planowania budżetowego samorządów.

Wiceminister finansów Generalny Inspektor Informacji Finansowej Sebastian Skuza powiedział IAR, że że jeszcze w tym roku rząd planuje przekazanie kolejnych środków wzmacniających jednostki samorządu terytorialnego. Dodał, rząd na rekordową kwotę wspiera w ostatnim czasie samorządy, co widać w ich strukturze wydatków. Wiceminister wskazał, że w zeszłym roku samorządy miały rekordowe wydatki majątkowe na poziomie 65 miliardów złotych i planowane w tym roku na poziomie 115 miliardów złotych.

Klucz do sukcesu

- Myślę, że w znacznej części ten wzrost wydatków majątkowych jednostek samorządu terytorialnego jest spowodowany właśnie realizacją programów rządowych w szczególności finansowania z Funduszy Inwestycji Strategicznych - powiedział Sebastian Skuza.

Laureatem tegorocznego rankingu w kategorii gmin miejskich jest Józefów na Mazowszu. Burmistrz Józefowa Marek Banaszek powiedział, że kluczem do sukcesu finansowego gminy jest odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

Posłuchaj

00:21 12398429_1.mp3 Bartłomiej Nita, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, powiedział IAR, że ranking pokazał, że samorządy wciąż muszą mierzyć się z problemami finansowymi. (IAR)

Burmistrz przyznał, że w jego gminie obserwować można dużą migrację i liczba mieszkańców wzrasta. Wraz z tym zjawiskiem wzrastają dochody gminy z PIT. - To są duże PIT-y, więc trzeba usiąść i zastanowić się, co lubią mieszkańcy, zwłaszcza z dużymi PIT-ami. Mają mieć bezpiecznie, dobre drogi, dobrą ofertę i trzeba podejmować takie działania - powiedział burmistrz.

Czytaj także:

Posłuchaj

00:25 12398429_2.mp3 Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział IAR, że że jeszcze w tym roku rząd planuje przekazanie kolejnych środków wzmacniających jednostki samorządu terytorialnego. (IAR)

Ogłoszeniu wyników najnowszego Rankingu towarzyszyła debata "O finansach samorządu w dobie kryzysu". Wydarzenie zapowiada XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu, które odbędzie się w dniach 5-7 września tego roku. W czasie Forum Ekonomicznego odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom Rankingu.

Posłuchaj

00:23 12398429_3.mp3 Laureatem tegorocznego rankingu w kategorii gmin miejskich jest Józefów na Mazowszu. Burmistrz Józefowa Marek Banaszek powiedział, że kluczem do sukcesu finansowego gminy jest odpowiedź na potrzeby mieszkańców. (IAR)

Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/akg

REKLAMA