more_horiz
Gospodarka

AGENCJA ROZWOJU PRZEMYSŁU S.A. - nowe oblicze polskiego przemysłu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 20:40
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest spółką Skarbu Państwa, która już od ponad 30 lat wspiera w rozwoju polskie przedsiębiorstwa. Do tej pory jej główna działalność ogniskowała się wokół procesów restrukturyzacyjnych i wspierania firm w trudnej sytuacji. Jednak wraz ze zmianą wyzwań stojących przed polską gospodarką ARP S.A. angażuje się coraz bardziej w inwestycje transformujące gospodarkę w kierunku większej innowacyjności.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest więc wszędzie tam, gdzie decyduje się strategiczna przyszłość polskiej gospodarki
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest więc wszędzie tam, gdzie decyduje się strategiczna przyszłość polskiej gospodarkiFoto: Mat. promocyjny ARP

Odpowiedzialny rozwój – wsparcie lokalnego biznesu

ARP S.A. działa w oparciu o zasady Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na wsparcie ze strony ARP S.A. mogą liczyć przedsiębiorcy z całej Polski. Dzięki Centrom Obsługi Przedsiębiorców, funkcjonującym w ośmiu miastach w różnych regionach kraju, każdy może z łatwością zapoznać się z ofertą pożyczkową, leasingową i faktoringową. ARP S.A. swoją ofertę kieruje zarówno do firm, które znalazły się w trudnej sytuacji, jak też do tych, które szukają nowych możliwości rozwoju. Wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa zwłaszcza w Polsce lokalnej. W działalności ARP S.A. ważne są również Specjalne Strefy Ekonomiczne. Spółka zarządza dwiema Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, w ramach których udostępnia tereny inwestycyjne oraz oferuje ulgi podatkowe dla firm.

ARP S.A – od transformacji wolnorynkowej do transformacji energetycznej

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odegrała kluczową rolę w procesach transformacji ustrojowej i gospodarczej po 1989 r. Ma na swoim koncie wiele skutecznie przeprowadzonych procesów restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłowych. Firmy, którym pomogła ARP S.A. nie tylko zostały uratowane przed upadkiem, ale zaczęły się rozwijać, inwestować i zatrudniać nowych pracowników. Działania te skutkują do dzisiaj rozbudowaniem krajowego potencjału produkcyjnego.

W obliczu aktualnych wyzwań, jakie stoją przed polską gospodarką ARP S.A. stawia na nowe kierunki rozwoju. Spółka wdrożyła nową strategię “Czysty przemysł”, która obejmuje inwestycje m.in. w morską energetykę wiatrową, branżę wodorową, kosmiczną oraz elektromobilność. ARP S.A. ma ambicje być liderem transformacji energetycznej. Chce wspierać innowacyjne sektory gospodarki, które będą stanowić koła zamachowe rozwoju Polski w kolejnych dekadach.

Wielkie inwestycje, zagraniczni partnerzy

W dobie czwartej rewolucji przemysłowej polska gospodarka wymaga nie tylko nowych inwestycji, ale przede wszystkim takich, które umożliwią wejście polskiemu przemysłowi na nowy poziom.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu obsługują największą inwestycję zagraniczną w historii III RP. Dzięki zaangażowaniu ARP S.A. gigant z Doliny Krzemowej, firma Intel, zainwestuje w Polsce ok. 20 mld zł. Powstanie w ten sposób nie tylko nowa fabryka, która da zatrudnienie ok. 2 tys. osób, ale również nowy sektor przemysłu. Polska dołączy do grona krajów o strategicznym znaczeniu dla branży półprzewodnikowej, związanej z produkcją czipów i procesorów.

Kolejna inwestycja ARP S.A. to budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku. We współpracy z hiszpańską firmą GRI Renewable Industries powstanie nowoczesny zakład produkcyjny zdolny do realizacji ponad 150 wież rocznie. To kolejne 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy, ale przede wszystkim początek budowy branży, która wykorzysta energetyczny potencjał Bałtyku.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. jest więc wszędzie tam, gdzie decyduje się strategiczna przyszłość polskiej gospodarki.

Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź nas na stronie: https://arp.pl/pl/

Artykuł sponsorowany / Agencja Rozwoju Przemysłu

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gosp góra

REKLAMA