Koncern BMW ma zarzuty ws. pozyskiwania kobaltu w Maroku

Niemiecki koncern motoryzacyjny BMW musi odpowiedzieć na zarzuty nieprzestrzegania norm ekologicznych przy wydobywaniu surowców do ogniw akumulatorowych.

2023-11-13, 13:13

Koncern BMW ma zarzuty ws. pozyskiwania kobaltu w Maroku
BMW podpisał w 2020 roku umowę na dostawy kobaltu z marokańską firmą Managem. Foto: Shutterstock/Boryana Manzurova

Chodzi o umowę na dostawy kobaltu, podpisaną w 2020 roku z marokańską firmą Managem, działającą w branży wydobywczej.

Podpisany trzy lata temu kontrakt ma wartość 100 milionów euro i ma umożliwić monachijskiemu koncernowi pokrycie około jednej piątej zapotrzebowania na kobalt niezbędny do produkcji aut elektrycznych. Pozostały surowiec ma zostać sprowadzony z Australii.

"Tesla nie dotrzymuje kroku, prowadzimy szybką elektryfikację naszej floty pojazdów. W ciągu następnych lat z naszych taśm zjedzie około 20 modeli całkowicie elektrycznych. Zapotrzebowanie na kobalt zwiększy się trzykrotnie. Ale znaleźliśmy dobre rozwiązanie" - ogłosił ówczesny szef BMW Andreas Wendt.

Naruszenie prawa

Okazuje się, że tych celów nie dało się zrealizować bez naruszenia prawa.

REKLAMA

"Warunki w marokańskiej kopalni są opłakane. Pracownicy mieszkają w brudnych barakach, a w dopływach pobliskiej rzeki stwierdzono obecność toksycznego arsenu" - ustalili dziennikarze NDR, dodając, że firma Managem z siedzibą w Casablance nie reaguje na problemy zgłaszane przez związkowców.

"Władze BMW dały słowo, że najważniejszym czynnikiem elektromobilności jest zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dostaw. Nie dotrzymały obietnicy już na samym początku." - napisał dziennik "Süddeutsche Zeitung".

Posłuchaj

Władze BMW dały słowo, że najważniejszym czynnikiem elektromobilności jest zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo dostaw (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej