Piechociński: ożywienie gospodarcze dopiero za 3 lata

2014-01-15, 15:34

Piechociński: ożywienie gospodarcze dopiero za 3 lata
Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński . Foto: piechocinski.pl

Ożywienie polskiej gospodarki na co najmniej 3 lata zapowiada wicepremier i minister gospodarki. Janusz Piechociński mówił o tym na dyskusji w Krajowej Izbie Gospodarczej zatytułowanej „Polska gospodarka w 2014 roku - rozwój czy stagnacja?”.

Posłuchaj

Janusz Piechociński na dyskusji w Krajowej Izbie Gospodarczej zatytułowanej "Polska gospodarka w 2014 roku - rozwój czy stagnacja" (IAR): ożywienie polskiej gospodarki na co najmniej 3 lata
+
Dodaj do playlisty

- Jeśli nie wydarzy się nic dramatycznego w najbliższym otoczeniu Polski i w rozwoju sytuacji w trzech, czterech największych krajach Unii Europejskiej to wchodzimy w fazę istotnego i trwałego ożywienia polskiej gospodarki, jestem o tym przekonany, która może trwać więcej niż 3 najbliższe lata - podkreślał Janusz Piechociński.

Polska stawia na eksport

Wicepremier zapowiadał też kontynuację proeksportowej strategii, w tym między innymi do krajów afrykańskich. - To musi być nasze wspólne zadanie, aby najdalej w roku 2020 połowa naszej wymiany handlowej była poza Unią Europejską, przy utrzymaniu dużej dynamiki wzrostu w Unii - apelował do przedstawicieli przedsiębiorstw Janusz Piechociński.

Cierpliwość to cnota
Prof. Witold Orłowski - członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP podkreśla, że w bieżącym roku będzie lepiej, ale na szybki rozwój trzeba będzie jeszcze poczekać. - Czy to znaczy, że wszystkie kłopoty minęły, że obudzimy się i się okaże, że tak jak było w latach 2006-7 robota goniła ludzi, a nie odwrotnie, a pensje rosły błyskawicznie? - na to odpowiedź jest: na to trzeba będzie jeszcze poczekać - na taki beztroski, bardzo szybki rozwój - podkreśla Witold Orłowski zaznaczając, że sytuacja na świecie i w Europie jest nadal nienajlepsza.

Tuż za progiem

Podobnie uważa Ryszard Petru - przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich. - To, że mamy ożywienie za rogiem to nie znaczy, że będzie tak dobrze jak latach 2006-7, kiedy płace rosły 7-10 procent rocznie. Raczej mały przyrost plac, lekka poprawa na rynku pracy i wielu Polaków - obawiam się - może tego ożywienia w ogóle nie odczuć w 2014 roku, czyli to jest lepiej, ale daleko poniżej naszych marzeń i snów  - argumentuje Ryszard Petru.

Przedsiębiorcy są spokojni o przyszłość…

Według badań Krajowej Izby Gospodarczej, oczekiwania polskich przedsiębiorców na 2014 rok są bardziej optymistyczne w stosunku do zeszłorocznych we wszystkich badanych obszarach aktywności. W bieżącym roku rodzime firmy spodziewają się osiągać lepsze wyniki w obrotach, sprzedaży krajowej. Na gruncie europejskim widać, że przedsiębiorstwa liczą na wzrost sprzedaży w 2014 roku, chociaż nie planują więcej zatrudniać ani inwestować na większą skalę.

… Komisja Europejska też

Widoczny optymizm potwierdzają najnowsze prognozy ekonomiczne Komisji Europejskiej na 2014 rok. Wyniki badania Eurochambres w poszczególnych krajach pokazują również, że reformy przeprowadzone w odpowiedzi na kryzys finansowy i zadłużenie krajów Eurolandu zaczynają przynosić efekty w takich krajach jak Portugalia, Włochy czy Hiszpania, podczas gdy wciąż wiele pozostaje do zrobienia w Grecji czy na Cyprze.

Wicepremier o stosunkach handlowych z Ukrainą i Iranem

TVN24 Biznes i Świat/x-news
abo

Polecane

Wróć do strony głównej