Uwaga: ostatnie godziny na wybranie formy opodatkowania

2014-01-20, 13:05

Uwaga: ostatnie godziny na wybranie formy opodatkowania
. Foto: Glow Images/East News

Do dzisiaj osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą zgłosić do urzędu skarbowego ewentualną zmianę formy opodatkowania. A do wyboru jest skala podatkowa, podatek liniowy, karta podatkowa i ryczałt.

Posłuchaj

Do dzisiaj osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą zgłosić do urzędu skarbowego ewentualną zmianę formy opodatkowania - mówi Andrzej Marczak z KPMG. /Sylwia Zadrożna, PR24/
+
Dodaj do playlisty

Nie ma tu żadnych formalnych oświadczeń, wystarczy zwykłe pismo informujące o wyborze formy opodatkowania - mówi Andrzej Marczak z KPMG. Można je też wysłać pocztą.

Skala podatkowa, czyli 18 i 32 procent

Jeżeli nie wybierzemy żadnej formy, to zastosowanie ma opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali 18 i 32 procent. Ta forma opodatkowania najbardziej opłaca się osobom, które zarabiają rocznie mniej niż 85 tysięcy złotych, bo wtedy zapłacą tylko 18 procent podatku. Skala podatkowa umożliwia też wspólne rozliczanie się z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Jako jedyna pozwala na skorzystanie ze wszystkich przewidzianych ustawą ulg podatkowych.

19-procentowy podatek liniowy dla bogatych bezdzietnych singli

Podatek liniowy nie opłaca się przedsiębiorcom, których roczny dochód jest niższy niż 100 tysięcy złotych. Jednolita 19-procentowa stawka tego podatku będzie korzystna przede wszystkim dla dobrze zarabiających, bezdzietnych singli. Podatek liniowy pozbawia bowiem przedsiębiorcę prawa do wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem lub samotnie wychowanym dzieckiem, a także do ulg podatkowych, np. na dzieci.

Ryczałt przy przychodach do 150 tysięcy euro

Ryczałt wybierają najczęściej przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z najniższych stawek opodatkowania, takich jak 3%, 5,5% i 8,5%, bo niskie stawki rekompensują im brak możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem.

Ryczałt - w przeciwieństwie na przykład do skali podatkowej - nie jest dostępny dla wszystkich podatników, mogą z niego skorzystać tylko przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają równowartości 150 tysięcy euro, a limit ten dotyczy firm już funkcjonujących na rynku.

Ryczałt dla wynajmujących mieszkanie

W formie ryczałtu - 8,5 procentowego - rozliczają się też osoby osiągające przychody z najmu prywatnego, czyli wynajmujące mieszkanie lub dom i one nie tracą preferencji podatkowych. Podatnicy ci mogą się rozliczać wspólnie z małżonkiem, albo dzieckiem i mogą korzystać z ulg podatkowych.

Karta Podatkowa dla krawców, jubilerów i taksówkarzy

Przedsiębiorca, który wybierze kartę podatkową nie musi prowadzić tradycyjnej księgowości i płaci co miesiąc stałą, zazwyczaj niską kwotę podatku, określoną przez urząd skarbowy, niestety - także wtedy, gdy firma nie zarabia. Tą prostą formą opodatkowane są usługi krawieckie, zegarmistrzowskie, wulkanizatorskie czy taksówkarskie.

Dyżury telefoniczne w MF dla ryczałtowców

Wszystkim ryczałtowcom jutro czyli 21 stycznia i 28 stycznia eksperci z Ministerstwa Finansów będą udzielać telefonicznych porad. Ci podatnicy muszą się rozliczyć najszybciej, bo do końca stycznia muszą złożyć PIT-28. Więcej informacji oraz numery telefonów znajdą Państwo na stronie ministerstwa finansów, albo na stronie www.szybkipit.pl

Zanim PIT za podatnika wypełni urzędnik, uprośćmy system

Niedawno minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział, że od przyszłego roku PIT rozliczy za nas administracja. Zaangażowanie podatnika ma być w tym zakresie ograniczone do sprawdzenia poprawności wypełnionych danych i zaakceptowania przez Internet rozliczenia. Zdaniem Andrzeja Marczaka z KPMG wcześniej należałoby jednak uprościć system podatkowy, być może zlikwidować ulgi i zminimalizować stawki podatków.

Już dzisiaj emerytów i rencistów może rozliczyć ZUS, a podatników - pracodawca, pod warunkiem że nie korzysta on z ulg i ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz, że miał dochody tylko z jednego źródła. Wtedy nie można też przekazać 1 procentu podatków na dobry cel.

Korzystajmy z przywileju 1 procentu

Pozostali podatnicy, zarówno ci którzy muszą się rozliczyć do końca kwietnia, jak i ci, którzy zeznanie muszą złożyć do końca marca mogą przekazać 1 procent swoich podatków na cele charytatywne. Wystarczy podać w zeznaniu podatkowym numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i kwotę, która jednak nie może przekroczyć 1 procentu należnego podatku.

Sylwia Zadrożna

Polecane

Wróć do strony głównej