Stanisław Kalemba: eksport polskiej żywności w 2013 roku wyniósł 20 mld euro

W 2013 r. wartość polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych wyniosła rekordowe 19,9 mld euro - poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Ocenił, że w 2014 r. eksport tych produktów powinien wzrosnąć o ok. 10 proc.

2014-02-12, 15:45

Stanisław Kalemba: eksport polskiej żywności w 2013 roku wyniósł 20 mld euro
. Foto: Lobo/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba (IAR): sektor rolny był w ubiegłym roku bardzo mocną gałęzią całej polskiej gospodarki
+
Dodaj do playlisty

Kalemba na konferencji prasowej przedstawił dane GUS dotyczące polskiego eksportu, w tym danych dotyczących produktów rolno-spożywczych. Wynika z nich, że wartość eksportu ogółem wyniosła 152,8 mld euro, w tym udział eksportu towarów rolno-spożywczych wyniósł 13,1 proc. Wartość tego eksportu to blisko 20 mld euro, a importu ponad 14 mld euro; saldo dodatnie wyniosło zatem ponad 5,7 mld euro.

Polska żywność ma wzięcie w Europie

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba prezentując wyniki podkreślał, że sektor rolny był w ubiegłym roku bardzo mocną gałęzią całej polskiej gospodarki. - Widać wyraźnie bardzo mocno rosnące znaczenie tego sektora w Polsce. To jest już dzisiaj jeden z głównych filarów naszej gospodarki. Wieś, rolnictwo, przetwórstwo, firmy zajmujące się wymianą handlową są wielkim skarbem dla Polski. Trzeba też przyznać, że w tym sektorze jest jeszcze duży potencjał do wykorzystania - mówił Stanisław Kalemba minister rolnictwa.

Naszą żywność kupują Niemcy, Brytyjczycy i Rosjanie

Najwięcej towarów rolno-spożywczych, w tym m.in. soków owocowych, wędzonych ryb, mięsa drobiowego i nasion rzepaku, wyeksportowaliśmy do Niemiec. Wiele polskich produktów kupowali także Brytyjczycy (za ok. 1,5 mld euro) i Rosjanie (ponad 1,2 mld euro). Nasi wschodni sąsiedzi importowali głownie jabłka, sery, mięso wieprzowe, pomidory i inne świeże oraz mrożone owoce.

Rosja uderzyła w Polski eksport

Na tegoroczne wyniki eksportu z pewnością negatywnie wpłynie wprowadzony niedawno zakaz sprzedaży unijnej wieprzowiny do Rosji. Z powodu wystąpienia na Litwie afrykańskiego pomoru świń Rosjanie nie przyjmują unijnych świadectw eksportowych. Oznacza to w praktyce wstrzymanie eksportu co uderzyło bardzo mocno w Polskie firmy.

REKLAMA

Nie ma przełomu ws. rosyjskiego embarga

Unijni lekarze weterynarii rozmawiali w tej sprawie we wtorek w Wilnie z Rosjanami. Niestety jak mówi minister rolnictwa wyniki rozmów nie są dobre. - Trzeba jasno powiedzieć, że dzisiaj nie ma przełomu w tych relacjach. Te rozmowy są bardzo trudne i wczoraj nie doszło do żadnego przełomu - mówi Stanisław Kalemba.
Branża mięsna domaga się zdecydowanych działań w tej sprawie. Wystosowano już nawet list otwarty do premiera. Minister rolnictwa zapowiedział, że na najbliższym, czyli poniedziałkowym posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa postawi tę kwestię.

abo


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej