SGGW ma nowe Centrum Weterynarii Badawczej

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otrzymała super nowoczesne Centrum Weterynarii Badawczej. Będą w nim prowadzone badania również w zakresie medycznym i biotechnologicznym.

2014-03-31, 17:06

SGGW ma nowe Centrum Weterynarii Badawczej
. Foto: Glowimages.com

Pola Kiełbik, licencjatka kierunku Biologii SGGW, zwraca uwagę na wysokiej klasy sprzęt, w który wyposażone jest Centrum. Np. aparat służący do pomiaru z dużą dokładnością ilości i jakości pierwiastków śladowych w danej próbie, pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego, a nawet na próbie wody, gleby czy paszy.

Dokładność gwarantuje plazma argonowa, która pobudza atomy. – Ja badałam wątrobę zwierzęcą, oznaczając lokalizację podanych wcześniej zwierzętom nanocząstek. Nanocząstki mogą być później wykorzystywane w diagnostyce lub leczeniu np. nowotworów.

Nowoczesne wyposażenie Centrum dzięki Unii Europejskiej.

Jak twierdzi prof. Marian Binek, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW, jest to znakomite wzmocnienie aparaturowe zespołu laboratoriów Wydziału, finansowane ze środków Unii Europejskiej.

– Nauki weterynaryjne są naukami eksperymentalnymi, stąd konkurowanie z kolegami z Zachodu, czy w ogóle z naukowcami o randze światowej, wymaga posiadania takich samych bądź doskonalszych narzędzi badawczych. Jest to dla nas nie tyle szansa, co możliwość realizacji tych badań w Polsce na poziomie światowym.

REKLAMA

Jakie badania i na jakich zwierzętach można przeprowadzać w Centrum Weterynarii Badawczej

W skład centrum wchodzi Katedra Chorób Dużych Zwierząt z kliniką. Badania będą więc się koncentrowały na dużych zwierzętach. Wyposażenie jest uniwersalne, więc daje też możliwości podjęcia badań w naukach podstawowych i te osiągnięcia będą przekładały się na to, co będzie można zrobić konkretnie w odniesieniu do zwierząt.

– Nanotechnologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, o wszechstronnym zastosowaniu w diagnostyce jak i w terapii chorób zarówno zwierząt jak i człowieka – mówi prof. Marian Binek.

Jak podkreśla, pewne możliwości, które zostaną opracowane w laboratorium nanotechnologii, będą służyły chociażby szeroko rozumianej diagnostyce chorób zakaźnych i niezakaźnych u zwierząt, ale będą też badaniami modelowymi, na których mogą się opierać nauki medyczne czy też mogą być wręcz przeniesione  na grunt nauk medycznych. Badania również dotyczą np. chorób kardiologicznych.

Jakie laboratoria, oprócz laboratorium nanotechnologii, uruchomiono w Centrum

Laboratorium, które będzie służyło do wykonywania eksperymentów na zwierzętach, będących pewnym wzorcem do odtworzenia na ludziach – informuje dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Jest to cały zespół urządzeń, które będą wykorzystywane do nowatorskich rozwiązań, przeprowadzanych najpierw na zwierzętach, aby można je było potem zastosować - już w sposób pewny – na ludziach.

REKLAMA

Aleksandra Tycner

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej