Lekcje z ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społeczny edukuje przyszłych emerytów już w szkolnych ławach. Dlaczego? Bo dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń.
2014-05-02, 13:15
Posłuchaj
"Lekcje z ZUS" mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Program "Lekcje z ZUS" składa się z czterech lekcji przygotowanych przez ekspertów oraz nauczycieli metodyków. Mają one budować świadomość społeczną młodych Polaków i pokazać, jak poruszać się w systemie ubezpieczeń społecznych.
Jedna z takich lekcji odbyła się w minioną środę w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Prowadzący – prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
REKLAMA
- Uznaliśmy, że wiedza na temat ubezpieczeń społecznych jest bardzo nikła. Widzimy jak ludzie nie wiedzą, co wybrać OFE czy ZUS. Niewiedzą, bo nie rozumieją podstaw systemu. Dlatego wspólnie z nauczycielami opracowaliśmy 4 lekcje na temat – jak działa system emerytalny. Czyli co nam się należy, jaka jest historia systemu w Polsce, jak zarządzać swoją przyszłością i jak wyliczyć swoją emeryturę – mówi portalowi gospodaraka.polskieradio.pl prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
Te cztery lekcje opracowane przez specjalistów ZUS są w tej chwili promowane w szkołach. Materiały dydaktyczne do „Lekcji z ZUS” powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi.
- Wszyscy są zadowoleni. Pierwsza grupa, która miała zajęcia wyszła zachwycona. A to, która właśnie ma jest na lekcji mam wrażenie, że tez jest zadowolona, bo zadaje pytania, a młody człowiek jak zadaje pytania to znaczy, że coś go tam interesuje i pociąga. Z perspektywy nauczycieli uważamy, że inicjatywa jest bardzo dobra, może zaczniemy zapraszać NFZ żeby nam przybliżył swoje inicjatywy, natomiast z ZUS-em zamierzamy kontynuować współpracę w szerszej skali w przyszłym roku i w kolejnych latach. Dla nas jest to rewelacyjny pomysł i bardzo nam się ten wykład podoba – mówi Hanna Kobylińska nauczycielka I Społecznego Liceum.
W czasie "Lekcji z ZUS" uczniowie uzyskają praktyczne informacje o emeryturach, rentach i innych świadczeniach przysługujących osobom ubezpieczonym oraz wiele wskazówek, m.in. jak zarejestrować własną firmę i z jakimi zobowiązaniami wobec ZUS się to wiąże.
REKLAMA
- Na pewno dowiedziałem się, że ZUS nie jest jakąś oddzielną częścią systemu, tylko wszystkie trzy filary są ze sobą powiązane. To było duże dla mnie zaskoczenie. Wszystko nie idzie z podatków, ale ze składek. Teraz rozróżniam te rzeczy. Nigdzie do tej pory nie miałem okazji żeby się o tym dowiedzieć. Tutaj dopiero podczas tej lekcji się tego dowiedziałem – mówi uczeń I Społecznego Liceum Kajetan Wojnarowski.
Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk ma nadzieję, że program edukacji młodzieży na temat ubezpieczeń społecznych pojawi się we wszystkich szkołach.
- Razem z minister pracy wystosowałem list do wszystkich prezydentów miast i starostów, którzy prowadzą szkoły ponad gimnazjalne. Minister Kluzik – Rostkowska zaleciła to wszystkim kuratorom. Ufam, że każda szkoła będzie miała to w programie. Materiały są dostępne za darmo na stronach ZUS – mówi prezes Zbigniew Derdizuk.
- Uznaliśmy, że wiedza na temat ubezpieczeń społecznych jest bardzo nikła. Widzimy, jak ludzie nie wiedzą, co wybrać OFE czy ZUS. Nie wiedzą, bo nie rozumieją podstaw systemu. Dlatego wspólnie z nauczycielami opracowaliśmy cztery lekcje na temat – jak działa system emerytalny. Czyli co nam się należy, jaka jest historia systemu w Polsce, jak zarządzać swoją przyszłością i jak wyliczyć swoją emeryturę – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.
REKLAMA
Te cztery lekcje opracowane przez specjalistów ZUS są w tej chwili promowane w szkołach. Materiały dydaktyczne do "Lekcji z ZUS" powstały przy współpracy z metodykiem nauczania, który współtworzył podobne projekty z komercyjnymi instytucjami finansowymi.
- Wszyscy są zadowoleni. Pierwsza grupa, która miała zajęcia wyszła zachwycona. A ta, która właśnie jest na lekcji, mam wrażenie, że też jest zadowolona, bo zadaje pytania, a młody człowiek, jak zadaje pytania, to znaczy, że coś go tam interesuje i pociąga. Z perspektywy nauczycieli uważamy, że inicjatywa jest bardzo dobra, może zaczniemy zapraszać NFZ, żeby nam przybliżył swoje inicjatywy, natomiast z ZUS-em zamierzamy kontynuować współpracę w szerszej skali w przyszłym roku i w kolejnych latach. Dla nas jest to rewelacyjny pomysł i bardzo nam się ten wykład podoba – mówi Hanna Kobylińska, nauczycielka I Społecznego Liceum.
W czasie "Lekcji z ZUS" uczniowie uzyskają praktyczne informacje o emeryturach, rentach i innych świadczeniach przysługujących osobom ubezpieczonym oraz wiele wskazówek, m.in. jak zarejestrować własną firmę i z jakimi zobowiązaniami wobec ZUS się to wiąże.
- Na pewno dowiedziałem się, że ZUS nie jest jakąś oddzielną częścią systemu, tylko wszystkie trzy filary są ze sobą powiązane. To było duże dla mnie zaskoczenie. Wszystko nie idzie z podatków, ale ze składek. Teraz rozróżniam te rzeczy. Nigdzie do tej pory nie miałem okazji, żeby się o tym dowiedzieć. Tutaj dopiero podczas tej lekcji się tego dowiedziałem – mówi uczeń I Społecznego Liceum Kajetan Wojnarowski.
REKLAMA
Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk ma nadzieję, że program edukacji młodzieży na temat ubezpieczeń społecznych pojawi się we wszystkich szkołach.
- Razem z minister pracy wystosowałem list do wszystkich prezydentów miast i starostów, którzy prowadzą szkoły ponadgimnazjalne. Minister Kluzik-Rostkowska zaleciła to wszystkim kuratorom. Ufam, że każda szkoła będzie miała to w programie. Materiały są dostępne za darmo na stronach ZUS – mówi prezes Zbigniew Derdziuk.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA