X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Liderem w dyskryminacji kobiet na rynku pracy jest administracja publiczna

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 15:10
W administracji publicznej kobieta dostanie średnio o 10 proc. mniej niż jej kolega na tym samym stanowisku. W prywatnych firmach dyskryminacja jest mniejsza, bo mężczyźni średnio zarabiają o 6,4 proc. więcej.
Audio
  • Dyskryminacja kobiet zaostrza się na wyższych szczeblach kariery mówi Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w rozmowie z Elżbietą Szczerbak w Po Pierwsze Ekonomia.
Liderem w dyskryminacji kobiet na rynku pracy jest administracja publiczna
Foto: Glow Images/East News

Sytuacja kobiet na rynku pracy, choć poprawia się, nadal pozostawia wiele do życzenia. – Panie mają nad sobą tzw. szklany sufit, czyli niewidoczne, niemerytoryczne bariery uniemożliwiające im awans – uważa Grażyna Spytek Bandurska z konfederacji Lewiatan.

Pokutują stereotypy i brak prawa

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest parę. Niestety kobieta społecznie postrzegana jest nadal jako bardziej obciążona obowiązkami rodzinnymi i macierzyńskimi. Dodatkowo mimo, że prawa kobiet pracowników są coraz lepiej chronione, to panie nadal mają pod górkę na rynku pracy.

Im wyżej tym gorzej

Dyskryminacja kobiet zaostrza się na wyższych szczeblach kariery. - Kobiety sygnalizują, że muszą być lepsze od wszystkich dokoła i każdego dnia muszą potwierdzać, że zasługują na swoje stanowisko. Z taką presją mężczyźni się nie spotykają – wyjaśnia Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Administracja publiczna dyskryminuje bardziej

Różnice w nierównościach płacowych widać także w różnych działach gospodarki. Warto zauważyć, że zdecydowanym liderem w dyskryminacji kobiet jest administracja publiczna. Panie na tych samym stanowiskach zarabiają o 10 proc. mniej niż panowie. Lepiej jest w sektorze prywatnym. Tu zarobki według Eurostatu różnią się o 6,4 proc.

Kobieta jest cennym pracownikiem

Kobiety mają lepsze wykształcenie, są bardziej sumienne i obowiązkowe. Lepiej  także zarządzają czasem. Wynika to z faktu, że zazwyczaj muszę łączyć obowiązki zawodowe z domowymi.

Daleko nam do krajów zachodnich, gdzie kwestie dyskryminacji na rynku pracy zostały uregulowane na poziomie porozumień branżowych bądź w samych firm.

Elżbieta Szczerbak, abo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płaca minimalna na poziomie 13 tys. zł miesięcznie? Szwajcarzy nie są przekonani

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 11:37
Szwajcarzy zdecydują 18 maja w referendum, czy praca minimalna w ich kraju będzie wynosiła 22 franki szwajcarskie za godzinę lub 4 tys. franków miesięcznie. To w przeliczeniu na złotówki, ok. 13 tys. miesięcznie. Co ciekawe wynik referendum wcale nie jest z góry przesądzony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam studia? Dyplom uczelni wyższej nie gwarantuje pracy

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 11:11
Polak studiuje, żeby studiować. Tylko co piąty młody absolwent pracuje zgodnie z wykształceniem, twierdzi "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolniony pracownik bez obowiązku pracy na wypowiedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 11:35
Być może już wkrótce pracodawcy zyskają możliwość zwalniania pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia bez konieczności uzyskania ich zgody - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń