Pracownicze Programy Emerytalne czy uboga starość: wybór należy do Ciebie

Pracownicze Programy Emerytalne wciąż mało popularne. Jest w nich tylko 2 procent ubezpieczonych. Tymczasem, jak mówi ekspert do spraw społecznych Business Centre Club Wojciech Nagel, bez dodatkowego oszczędzania na starość nasza przyszłość będzie uboga.

2014-05-20, 14:22

Pracownicze Programy Emerytalne czy uboga starość: wybór należy do Ciebie
Kobieta oszukała i okradła 84-letnią staruszkę. Foto: NYOBE/sxc.hu/cc

Posłuchaj

Ekspert do spraw Społecznych Business Centre Club Wojciech Nagel (IAR): zainteresowanie Pracowniczymi Programami Emerytalnymi z pewnością by wzrosło, gdyby były specjalne zachęty finansowe.
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia, nowe świadczenie wyliczane według nowej metody będzie niższe niż wyliczane na starych zasadach. Przechodzimy bowiem od systemu zdefiniowanego świadczenia do systemu zdefiniowanej składki i wysokość naszej emerytury będzie uzależniona od tego, ile na nią uskładamy przez lata pracy. Ta zasada będzie wchodziła w życie już od lipca tego roku. Dodatkowe oszczędzanie w Trzecim Filarze Emerytalnym jest więc niezbędne - podkreśla Wojciech Nagel.

Potrzebne dodatkowe zachęty

Eksperci BCC uważają, że zainteresowanie Pracowniczymi Programami Emerytalnymi z pewnością by wzrosło, gdyby były specjalne zachęty finansowe. Tymczasem dla pracodawców PPE to dodatkowy koszt, a pracownicy też wolą otrzymywać od zatrudniających na przykład nagrody aniżeli mieliby inwestować w dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Konieczne są więc zmiany w obowiązujących przepisach - twierdzi Wojciech Nagel. Dodaje, że chodzi o rozwiązania, które powodowałyby, że pracownik sam z siebie mógłby wkładać do tego programu pieniądze, ale mieć z tego pewną korzyść. Tak jest na przykład w systemie brytyjskim. Tam, w niektórych programach łączna składka sięga nawet 15 procent. W Polsce składka podstawowa może sięgać do 7 procent. Na taki poziom składki mogą sobie jednak pozwolić wyłącznie bogate instytucje finansowe. Przeciętnie składka podstawowa wynosi u nas 3 do 4 procent - tłumaczy ekspert. Dodaje, że należałoby się zastanowić nad jednakową ulgą podatkową dla wszystkich form dodatkowego oszczędzania. Dobrym przykładem są Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego - podkreśla Wojciech Nagel. Przypomina, że w IKZE korzystne jest to, że jest ulga podatkowa wynoszącą obecnie około czterech i pół tysiąca złotych.
na koniec ubiegłego roku w Polsce mieliśmy tysiąc siedemdziesiąt pracowniczych programów emerytalnych, o 24 mniej niż na koniec 2012. Programami tymi objętych jest niecałe 400 tysięcy pracowników, na blisko 14 milionów ubezpieczonych.
IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej