Jak wspierać innowacyjne firmy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje nowy program wsparcia dla innowacyjnych firm. Pomoc finansową otrzymają te rozwiązania, które mają największe szanse na wdrożenie.

2014-06-10, 19:30

Jak wspierać innowacyjne firmy
Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

W tej chwili pracujemy nad nowymi instrumentami wspierania innowacyjnych przedsięwzięć w nowej unijnej perspektywie na lata 2014-2020 mówi prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
+
Dodaj do playlisty

O sposobach finansowania firm innowacyjnych, wsparciu ze strony rządów oraz instytucji prywatnych, dyskutowano podczas dorocznej konferencji TAFTIE 2014 pt. “Growth financing- challenges in funding innovation for growth”, zorganizowanej w ramach Prezydencji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Europejskiej Sieci Agencji Innowacyjności TAFTIE.

- W tej chwili pracujemy nad nowymi instrumentami wspierania innowacyjnych przedsięwzięć w nowej unijnej perspektywie na lata 2014-2020. Chcemy przygotować i wdrożyć instrumenty, które będą odpowiadały na potrzeby innowacyjnych projektów. W tych programach czy projektach chcemy być bardziej elastyczni niż do tej pory- mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes PARP Bożena Lublińska – Kasprzak.

Z doświadczenia wiemy, że przedsiębiorcy pokazują, że głównych problemem w wdrażaniu innowacji są pieniądze. W związku z tym chcemy przygotować takie programy, które będą pozwalały na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, czy zrealizowanych wcześniej badań, czy opracowanych wcześniej patentów – mówi prezes PARP.

REKLAMA

TAFTIE skupia organizacje, które właśnie finansują z publicznych pieniędzy badania, rozwój i innowacje w Europie. Łącznie te organizacje mają do dyspozycji ponad 30 miliardów euro.

- Chcemy wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie jak finansować i wspomagać przedsiębiorstwa zaliczane do tzw.  szybkiego wzrostu. Są to firmy najczęściej nowych technologii, których coraz więcej jest w Polsce. To ważne, bo te firmy tworzą nowe miejsca pracy i zwiększają eksport – mówi prezes PARP.

W Europie są kraje, które może lepiej te instrumenty wsparcia realizują, ale i my jak twierdzi prezes Lublińska- Kasprzak nie mamy powodów do wstydu.

- Mamy oczywiście jeszcze sporo do zrobienia i będziemy się uczyć tego jak najefektywniej pomagać innowacyjnym firmom. Muszę jednak powiedzieć, że realizowany właśnie instrument wsparcia firm na najwcześniejszym etapie rozwoju bardzo dobrze się sprawdza. Z tego programu sfinansowaliśmy już kilkaset przedsięwzięć. Nawet inne kraje mogą się od nas uczyć – mówi Bożena Lublińska – Kasprzak.

REKLAMA

Arkadiusz Ekiert

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej