NIK pozytywnie oceniła wykonanie budżetu w 2013 r.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła wykonanie ustawy budżetowej na rok 2013 - mówił w środę w Sejmie prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podczas debaty dot. wykonania budżetu za ubiegły rok.

2014-07-23, 18:41

NIK pozytywnie oceniła wykonanie budżetu w 2013 r.

- W wyniku przeprowadzonych kontroli uznaliśmy, że sprawozdania budżetowe oraz sprawozdania w zakresie operacji finansowych rzetelnie przedstawiają informacje dotyczące rozliczeń finansowych budżetu państwa. Stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości zostały skorygowane lub nie miały istotnego wpływu na obraz wykonania budżetu państwa w wyżej wymienionych sprawozdaniach - poinformował posłów Kwiatkowski. Dodał, że Kolegium Najwyższej Izby Kontroli w czerwcu tego roku podjęło uchwałę, w której wyraziło pozytywną opinię w sprawie udzielenia Radzie Ministrów absolutorium za 2013 r.

Źrodło: Sejm/x-news
Jak wyjaśnił, pozytywną ocenę uzasadniają trzy podstawowe argumenty. - Po pierwsze, budżet państwa i budżet środków europejskich zostały wykonane zgodnie z ustawą budżetową. Po drugie, w większości przypadków pozytywnie oceniliśmy wykonanie budżetu w częściach budżetowych oraz realizację planów finansowych ujętych w ustawie budżetowej. Po trzecie, pozytywnie oceniliśmy rzetelność ksiąg rachunkowych i sprawozdań budżetowych - wskazał.
Limit wydatków i deficytu budżetu państwa nieprzekroczone
Mówił, że nie został przekroczony limit wydatków i deficytu budżetu państwa ustalony w znowelizowanej ustawie budżetowej. Deficyt budżetu państwa był niższy o 18,2 proc. od limitu ustalonego przy nowelizacji ustawy budżetowej - dodał.
Poinformował, że prognozowane dochody i wydatki budżetu środków europejskich wykonano w kwotach znacznie niższych od planowanych. - Przy czym inaczej niż w latach poprzednich, budżet środków europejskich zamknął się nadwyżką o 1,5 proc. wyższą od zakładanej w ustawie budżetowej - podkreślił.
Sejmowa debata dotycząca wykonania budżetu za ubiegły rok >>>
Z analizy NIK wynika, że budżet państwa i budżet środków europejskich były realizowane w 2013 r. w warunkach utrzymującej się stagnacji gospodarczej w UE i pogorszenia sytuacji w gospodarce światowej.
- W Polsce rok 2013 był drugim z kolei, w którym tempo wzrostu gospodarczego uległo spowolnieniu. PKB zwiększył się realnie o 1,6 proc. wobec wzrostu o 4,5 proc. w 2011 r. i o 2 proc. w 2012 r. Podobnie jak w roku poprzednim, głównym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy był eksport - mówił Kwiatkowski.
Spowolnienie wzrostu gospodarczego pogorszyło sytuację na rynku pracy
Wskazał, że spowolnienie wzrostu gospodarczego pogorszyło sytuację na rynku pracy. Wystąpiły też negatywne zjawiska demograficzne. Przyrost naturalny w 2013 r. był najniższy od kilkudziesięciu lat, co grozi nasileniem się negatywnych skutków kryzysu demograficznego.
Przypomniał, że w drugiej połowie 2012 r. prognozy gospodarcze dla Polski ulegały systematycznemu pogorszeniu.
- Mimo to w toku prac nad projektem budżetu na rok 2013 rząd nie dokonał głębszej korekty założeń makroekonomicznych i budżetowych. Spowolnienie wzrostu gospodarczego Polski okazało się większe niż zakładano. Wzrost PKB był o 0,6 punktu procentowego niższy niż planowano. Znacznie niższa od zakładanej okazała się również inflacja. Nietrafiona prognoza makroekonomiczna oraz załamanie się dochodów budżetowych spowodowały konieczność dokonania w połowie roku istotnej nowelizacji ustawy budżetowej - powiedział.
Dodał, że przed zmianą ustawy budżetowej zawieszono stosowanie w 2013 r. pierwszego progu ostrożnościowego oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej. - Było to niezbędne dla nowelizacji budżetu w proponowanym przez rząd kształcie. Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę, że odchodzenie od reguł stabilizujących finanse publiczne wpływa na wiarygodność polityki finansowej państwa - podkreślił.

PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej