Polska ma śmierdzący problem. Grożą nam gigantyczne kary za brak kanalizacji
Do 2015 roku w Polsce wszystkie gminy powinny mieć szczelny system kanalizacyjny, w miejscowościach powyżej 2000 mieszkańców. Za każdego niepodłączonego do kanalizacji mieszkańca Unia Europejska naliczy Polsce karę. W sumie może być to nawet kilkanaście milionów złotych dziennie.
2014-08-04, 12:43
Posłuchaj
Polska przed akcesją do Unii Europejskiej przyjęła zobowiązanie dotyczące znaczącej poprawy w standardach oczyszczana ścieków komunalnych.
Wiele zostało zrobione, ale…
Według założeń programu sprzed 12 lat, do przyszłego roku wszystkie gminy powinny mieć szczelny system kanalizacyjny. Chodzi o miejscowości powyżej 2000 mieszkańców. Jak mówi Paweł Mikusek rzecznik Ministerstwa Środowiska Polska do tej pory zrobiła dużo. - Od 2003 do 2013 roku wybudowano blisko 70 tys. kilometrów kanalizacji, to więcej niż obwód Polski, powstały 363 oczyszczalnie ścieków oraz zrealizowano blisko 1100 inny inwestycji, które mają na celu usprawnienie systemy kanalizacyjnego – wyjaśnia rzecznik.
… nie zdążymy na czas
Te wszystkie liczby brzmią imponująco, ale przy tempie budowy 6-8 tys. kilometrów kanalizacji rocznie nie ma szans na wyrobienie się do przyszłego roku. - Jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Zenon Świgoń, koordynator Narodowego Programu Ochrony Środowiska i rzeczoznawca Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. – Nadal trzeba wybudować około 50 tys. kilometrów sieci kanalizacji i kilkaset oczyszczalni – wylicza.
Problem z szambami
Za każdego nie podłączonego do kanalizacji mieszkańca Unia Europejska naliczy nam kary. Problem też jest z szambami. To gminy powinny posiadać pełne spisy zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni. Niestety w Polsce to tylko teoria. - W olbrzymiej większości ten przepis jest nie przestrzegany i gminy nie posiadają takich spisów, a co więcej w gminach urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska nie kontrolują stanu technicznego tych zbiorników – uważa gość.
Budowa trwa pełną parą
Do zakończenia krajowego programu pozostało jeszcze półtora roku, a pracy nad kolejnymi projektami cały czas trwają. - Obecnie kończymy pespektywę 2007 -2013. Cały program ma się skończyć w 2015 roku. My mamy 86 projektów jako Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska współfinansowanych z Unii Europejskiej. To daje koło jednego miliona nowych osób podłączonych i ponad 7 tys. kilometrów kanalizacji – wylicza Krystian Szczepański wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Milionowe kary
Za niespełnienie unijnych założeń Polska może zapłacić karę od kilku do kilkunastu milionów złotych dziennie, a cierpi na tym wszystkim środowisko.
Dominik Olędzki, abo