Nowoczesne technologie na targach zbrojeniowych w Kielcach

2014-09-04, 09:21

Nowoczesne technologie na targach zbrojeniowych w Kielcach
Pocisk przeciwokrętowy NSM -Naval Strike Missile zaprezentowany w Kielcach na XXII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. Foto: PAP/Michał Walczak

Nowoczesne technologie i tradycyjna grochówka - producenci i usługodawcy co roku przyjeżdżają do Kielc w poszukiwaniu wojskowych kontraktów. W tym roku w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO) prezentuje się prawie 500 wystawców.

- Nowoczesne technologie i wojsko specjalne muszą iść w parze, ponieważ bez nich ciężko byłoby wykonywać misje w trudnym terenie. (...) Wszystkie nasze jednostki prezentują na targach sprzęt, którego używają zarówno w czasie szkolenia, jak i na misjach - są karabiny snajperskie, wyrzutnie, granatniki, łodzie podwodne, zaawansowane kombinezony płetwonurków oraz wyposażenie do tzw. czarnej taktyki, obejmującej działania antyterrorystyczne w mieście - powiedział szef oddziału w Centrum Operacji Specjalnych, płk Grzegorz Piotrowski.
Symulator lotu myśliwca F-16
Za sprawą nowoczesnych technologii zwiedzający MSPO mogli przenieść się wirtualnie do bazy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Nevadzie. Wszystko za sprawą symulatora lotu myśliwca F-16, w specjalnie przygotowanej kabinie w jednej z hal. - To jest kabina pilota najnowszej konfiguracji samolotu F-16 w wersji V czyli Viper - powiedziała Susan B. Kiehl, wiceprezes ds. rozwoju produktu F-16/F-22 z firmy Lockheed Martin. Dodała, że niemal takie same symulatory są wykorzystywane do szkolenia pilotów w bazach lotniczych.
Militarne nowości na kieleckich targach >>>
Na innym stoisku w równie łatwy sposób można dokonać wirtualnego tankowania z perspektywy pokładu potężnego powietrznego tankowca Boeinga KC-46 Pegasus, który pełni także funkcję samolotu transportowego. Chętni mogli sami, korzystając z trójwymiarowego monitora, zatankować w locie samolot bojowy - za pomocą sztywnego wysięgnika sterowanego cyfrowym systemem fly-by-wire. W ten sposób można uzupełniać bez lądowania paliwo w ponad 30 natowskich samolotach z prędkością 1200 galonów na minutę (76 l/s). Całość odbywa się za pomocą drążka sterowania oraz dźwigni pozwalającej na wydłużenie bądź skrócenie wysięgnika.
Wrażenie robiło wyposażenie polskiej armii
Wrażenie na zwiedzających robiło także wyposażenie polskiej armii. Dość popularnymi stoiskami są te, na których zaprezentowane są znane choćby z misji w Afganistanie Kołowe Transportery Opancerzone (KTO) Rosomak. Duże zainteresowanie budziło wyposażenie nurków oraz saperów służących w Wojsku Polskim. Sami wojskowi z dużym zaciekawieniem oglądali futurystyczny rynsztunek "Tytan" oraz prototypy mundurów i trudnopalnej bielizny w wersjach letniej oraz zimowej.
Tradycyjne mundury
Mimo pogoni za nowoczesnością nie zapomniano jednak o tradycji. Widać to chociażby na stoiskach prezentujących obecne jak i testowane umundurowanie polskich żołnierzy. - Tkanina to 100 procent wełny, niemnąca; wzór stylizowany na umundurowaniu generała Władysława Sikorskiego - powiedział szef Szefostwa Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych płk Grzegorz Mosiłek o prototypach mundurów galowych.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej