Eurostat: sprzedaż detaliczna w UE rośnie

Sprzedaż detaliczna w Unii Europejskiej wzrosła w sierpniu o 2,5 proc., w Polsce o 1,3 proc. licząc rok do roku - podał w piątek w komunikacie Eurostat. Zgodnie z danymi unijnego urzędu statystyczny sprzedaż w strefie euro wzrosła o 1,9 proc.

2014-10-04, 10:17

Eurostat: sprzedaż detaliczna w UE rośnie
Do końca 2020 roku tradycyjne kasy będą musieli wymienić podatnicy świadczący wiele rodzajów usług.Foto: Glow Images/East News

W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna w UE wzrosła o 1,4 proc. (po spadku o 0,4 proc., w lipcu), w Polsce wzrosła o 2,2 proc. (po spadku o 0,3 proc. w lipcu), a w strefie euro o 1,2 proc. (po spadku o 0,4 proc. w lipcu).

Europejczycy kupują więcej paliw
Eurostat podał w komunikacie, że miesięczny wzrost sprzedaży w strefie euro zawdzięczamy m.in. wzrostowi sprzedaży paliw silnikowych o 1,7 proc., wzrostowi sprzedaży w segmencie nieżywnościowym o 1,5 proc. oraz wzrostowi o 0,6 proc. w dziale żywność, napoje, wyroby tytoniowe. W całej UE sprzedaż detaliczna wyrobów nieżywnościowych wzrosła o 2,1 proc., sprzedaż paliw silnikowych była wyższa o 1,4 proc., a żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o o,3 proc.

Prym wiodą Niemcy

- Najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej zanotowano w Niemczech i Luksemburgu (po 2,5 proc.), Portugalii i Szwecji (po 2,3 proc.) oraz w Polsce (2,2 proc.), zaś największe spadki sprzedaży w Rumunii i na Słowacji (po 0,6 proc.) - poinformował Eurostat w komunikacie.
Słabsze dane z Polski
Według GUS sprzedaż detaliczna w Polsce w sierpniu wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,1 proc.
Dane roczne Eurostatu zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są odsezonowane. Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, a z kolei nie biorą pod uwagę sprzedaży samochodów. To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach).

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej