Rosję dopadł kryzys walutowy. Rubel stracił już 25 procent wartości
Od początku 2014 roku rubel stracił na wartości około 25 proc. - informował w piątek dziennik "Wiedomosti", dodając, że w świecie finansowym spadek wartości waluty o ponad 20 proc. w skali roku uważany jest za kryzys walutowy.
2014-10-26, 14:59
Posłuchaj
Rosyjski dziennik „Wiedomosti” zwraca uwagę, że od początku roku rubel stracił na wartości aż 25 procent. Spadki powyżej 20 procent w skali roku, uznawane są „kryzys walutowy”.
W piątek za jednego dolara trzeba zapłacić ponad 42 ruble, a za jedno euro prawie 53 ruble. Gdy dwa lata temu cena jednego euro podskoczyła w Rosji do 43 rubli, Rosjanie zaczęli pozbywać się rodzimej waluty. Obecnie rosyjskie władze uspokajają, zapewniając że kontrolują sytuację.
Jednak analitycy przypominają, że od początku roku kryzys walutowy uszczuplił rezerwy o ponad 61 miliardów dolarów. W ich opinii wpływ na taki stan rzeczy mają nie tylko zachodnie sankcje, ale przede wszystkim spadek cen ropy i zapowiedź ewentualnego obniżenia ratingu Rosji do poziomu „śmieciowego”.
Rubel sięgnął dna: kurs najniższy w historii >>>
Bank Rosji, czyli bank centralny Federacji Rosyjskiej, interweniuje próbując powstrzymać spadek notowań waluty narodowej. Od rana już czterokrotnie rozszerzał dopuszczalne pasmo odchyleń kursu rubla, co oznacza, że sprzedał na rynku co najmniej 1,4 mld dolarów. W czwartek rzucił na giełdę 2,8 mld USD.
Od początku października Bank Rosji sprzedał na rynek 13,4 mld USD, a od początku roku - 61,6 mld USD.
REKLAMA
Eksperci o wpływie ceny rubla na rosyjski eksport i polskie PKB.
Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news
Analitycy tłumaczą sytuację na rynku walutowym pogłoskami, że agencja ratingowa S&P w piątek wieczorem może obniżyć rating FR z obecnego BBB- do poziomu śmieciowego.
Sbierbank chce unieważnienia sankcji >>>
Silną presję na kurs rubla wywiera również niedobór walut na rosyjskim rynku będący skutkiem sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję przez kraje zachodnie z powodu jej agresywnej polityki w stosunku do Ukrainy. Na kurs waluty Rosji rzutuje ponadto spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych.
REKLAMA
Kurczą się rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji
Rezerwy walutowo-kruszcowe Rosji spadły już do poziomu najniższego od 4,5 roku - według stanu z 17 października wynosiły 443,8 mld dolarów; w ciągu tygodnia zmalały o 7,9 mld USD. Poprzednio rezerwy FR były mniejsze niż 450 mld dolarów w marcu 2010 roku. Najwyższe w historii były w sierpniu 2008 roku - 596,6 mld USD.
"Wiedomosti" wyliczyły, że obecnie około 40 proc. rezerw walutowo-kruszcowych Rosji (173,2 mld USD) przypada na Fundusz Rezerwowy i Fundusz Dobrobytu Narodowego, w których rząd kumuluje część środków uzyskiwanych z eksportu ropy. Około 13 proc. stanowi złoto monetarne, specjalne prawa ciągnienia (SDR) i aktywa rezerwowe w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW).
Rosyjska gospodarka pod presją Zachodu.
Źródło: CNN Newsource/x-news
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA