Na seniorach można doskonale zarabiać

2014-10-29, 19:27

Na seniorach można doskonale zarabiać
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Glow Images/East News

Żyjemy coraz dłużej, rodzi się coraz mniej dzieci i stajemy się krajem ludzi w podeszłym wieku. Za 20 lat co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat. Specjaliści przekonują, że to otwiera pole dla wielkiego biznesu.

Posłuchaj

Eksperci są zgodni. Stajemy się krajem ludzi w podeszłym wieku. Srebrna gospodarka może być złotym biznesem. Tymczasem w Polsce - w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej - gospodarka senioralna dopiero raczkuje./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

– Kryzys demograficzny można przekuć na stworzenie w naszym kraju biznesu nastawionego na wykorzystanie możliwości i potrzeb ludzi starszych - podkreśla Marzena Rudnicka - prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Senior to normalny konsument

Podkreśla, że nie należy zapominać, że seniorzy korzystają nie tylko z domów spokojnej starości czy domów opieki, ale też z telefonów komórkowych, podróży, samochodów, ośrodków kultury.

Marzena Rudnicka zaznacza, że o ile w krajach starej Unii gospodarka senioralna kwitnie, to u nas dopiero raczkuje.

Usługi dla seniorów to żyła złota

Robert Gwiazdowski z Centrum imienia Adama Smitha zwraca uwagę, że z rozwijaniem 'srebrnej ekonomii' nie możemy czekać. Dodaje, że taka gospodarka będzie żyłą złota tylko dla tych, którzy jak najszybciej będą inwestować w usługi senioralne. Jeśli szybko stworzymy warunki, by mogli w Polsce przebywać starsi Europejczycy to na tym skorzystamy.

I tak usługi opiekuńcze dla osób starszych to świetny sposób na zaktywizowanie pokolenia 50+. Jest wiele kobiet, które opiekowały się albo rodzicami albo dziadkami i na rynku pracy teraz nie ma dla nich miejsca. Często wyjeżdżają do Niemiec i tam opiekują się niemieckimi emerytami. – Cały dowcip polega na tym, by ściągnąć tych niemieckich emerytów do Polski, by nasze kobiety nie musiały wyjeżdżać - zaznaczył Robert Gwiazdowski.

Według rozmówcy IAR, aby ściągnąć seniorów do Polski, usługi opiekuńcze nie mogą być gorsze niż w Niemczech, ale za to tańsze.

O tym, że nie da się uciec od otwarcia rynku usług senioralnych mówi też Andrzej Sadowski. Ekspert podkreśla, że taka srebrna ekonomia może przynieść duże korzyści naszej gospodarce.

Warto więc inwestować w usługi medyczne i opiekuńcze dla tych starszych emerytów. Wśród młodszych zaś coraz częściej istnieje zapotrzebowanie na posezonowe usługi turystyczne, rekreację na basenach czy halach sportowych.

O problemach "srebrnego biznesu" rozmawiali dziś w Warszawie uczestnicy I Kongresu Gospodarki Senioralnej.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej