Konflikt w PKN Orlen o system pracy i płace

O zmianach w systemie brygadowym spółek PKN Orlen rozmawiali w środę przedstawiciele związków zawodowych, zarządu i rady nadzorczej płockiego koncernu oraz ministerstwa skarbu państwa. Związkowcom nie podobają się również dysproporcje płac dotyczące kadry menadżerskiej.

2014-11-19, 22:13

Konflikt w PKN Orlen o system pracy i płace
PKN Orlen.Foto: Mat. Prasowy PKN Orlen

Związkowcy boją się zmniejszenia zatrudnienia o 20 procent

W przypadku PKN Orlen i Anwilu, który wchodzi w skład grupy kapitałowej koncernu,  związkowcy obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego, planowana też w innych spółkach grupy, polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 20 proc.

 Walka o zachowanie systemu pięciobrygadowego

 W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej, także takich jak np. Orlen Asfalt, pracuje w sumie 3 tys. 120 osób.

W ocenie związków zmiana doprowadziłaby do zmniejszenia liczby zatrudnionych o ok. 600 osób i przejście z obecnego systemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy. To z kolei - twierdzą związki - stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek.

 Zarobki menadżerów nieproporcjonalne do zarobków pracowników

 Związkowcy zarzucają też zarządowi PKN Orlen i kadrze menedżerskiej nieproporcjonalną wysokość zarobków w porównaniu np. z pracownikami produkcji.

 Zarząd PKN Orlen: lepszy system czterobrygadowy

– Zarząd PKN Orlen upiera się przy systemie czterobrygadowym (...). Chce go koniecznie wprowadzić, nie chce rozmawiać o innych kwestiach. Z naszej strony decyzja nie zapadła. Jutro jest zarząd naszego związku. Zobaczymy, jak on do tego podejdzie, czy bardziej radykalnie, czy też, że siadamy do rozmów - powiedział w środę PAP Pietrzak.

Biuro prasowe PKN Orlen zaznaczyło, że zakład produkcyjny spółki w Płocku to jedyna spośród wszystkich rafinerii grupy, gdzie funkcjonuje jeszcze system pięciobrygadowy. –Zarówno pracodawca, jak i organizacje związkowe w obecności przedstawiciela MSP zaprezentowały swoje stanowiska. Ustalono, że temat wdrożenia systemu czterobrygadowego będzie przedmiotem dalszych dyskusji pracodawcy z organizacjami związkowymi - napisano w odpowiedzi na pytania PAP.

Skarb państwa uspokaja

Rzeczniczka ministerstwa skarbu państwa Agnieszka Jabłońska-Twaróg w odpowiedzi na pytania PAP poinformowała, że środowe rozmowa z przedstawicielami związków i władz PKN Orlen "przebiegła w sposób konstruktywny". "Spółka będzie kontynuowała rozmowy ze związkami zawodowymi na poziomie roboczym. Rozmowy powinny przynieść rozwiązanie najbardziej korzystne dla spółki i jej przyszłości" - podkreśliła.

 Zarząd Orlenu: zwolnienia mniejsze i rozłożone w czasie

Wcześniej PKN Orlen informował, że zmiany systemu brygadowego są jedynie analizowane m.in. w ramach inicjatyw mających na celu usprawnienie działań operacyjnych, także w obszarze produkcji, polegających na optymalizacji kosztów pracy.

 Spółka podkreślała, że przesłankami do takich analiz jest obserwowane pogorszenie sytuacji w branży rafineryjnej w Europie w ostatnich latach, obniżenie marż rafineryjnych, spadający popyt na paliwa oraz rosnąca presja importowa.

PKN Orlen podał też, że "z dużym prawdopodobieństwem" można stwierdzić, iż liczba osób, które w wyniku zmian odeszłyby z pracy, "byłaby znacznie mniejsza niż przedstawiana przez związki", a sam proces byłby rozłożony w czasie, skierowany w większości do osób, które posiadałyby w 2015 r. uprawnienia emerytalne i dodatkowo wsparty programem zachęt finansowych dla odejść dobrowolnych.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej