Rubel rekordowo tani. W Rosji co tydzień będą nowe ceny?

Rosyjscy dostawcy chcą co tydzień ustalać nowe ceny. Jak informuje dziennik „Kommiersant”, chodzi głównie o towary codziennego użytku, przede wszystkim produkty spożywcze.

2014-12-12, 08:25

Rubel rekordowo tani. W Rosji co tydzień będą nowe ceny?
Moskwa, widok na Kreml, siedzibę prezydenta Rosji. Foto: Glowimages/East News

Posłuchaj

Rosyjscy dostawcy chcą co tydzień ustalać nowe ceny - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory dostawca miał obowiązek poinformować o wzroście ceny co najmniej 45 dni wcześniej. Jednak szybko spadająca wartość rubla wymusza nowe terminy regulacji cen. Związki zawodowe dostawców chcą, aby handlowcy w ciągu 7 dni dawali odpowiedź, czy zakupią towar po nowej cenie. Jak pisze dziennik „Kommiersant”, dla klienta oznacza to cotygodniowy wzrost cen.

Wzrost cen jest przede wszystkim wynikiem rosyjskich sankcji
Gazeta podkreśla, że wzrost cen jest przede wszystkim wynikiem rosyjskich sankcji odwetowych, w stosunku do krajów Unii Europejskiej i USA. Dziennik dodaje, że we wrześniu dostawcy i handlowcy podpisali memorandum o niepodwyższaniu cen, w związku z embargiem na niektóre zachodnie towary. Jednak w obecnej sytuacji rynek sam wymusza podwyżki. Wcześniej rosyjskie media informowały o planowanych podwyżkach cen: chleba, kawy, herbaty, papierosów i alkoholu.

Sankcje UE wobec Rosji skuteczne.

REKLAMA

Źródło: Newseria

Rubel rekorodowo tani

Tracąca, od kilku miesięcy na wartości rosyjska waluta osiągnęła historyczne minimum. w piątek za euro trzeba zapłacić 71 rubli, a za dolara prawie 58 rubli.
Już niewiele brakuje do stuprocentowej przeceny rubla. Przez kilka lat za jedno euro płacono w Rosji od 39 do 43 rubli. Przy piątkowej cenie 71 rubli za euro, wielu Rosjan zastanawia się, co zrobić ze swoimi oszczędnościami. Jedni skupują zagraniczną walutę, a inni cenne przedmioty i nieruchomości. Władze Rosji apelują, aby nie wpadać w panikę. Jednak coraz mniej osób chce słuchać tych uspokajających słów.

Spadek wartości rubla rozpoczął się w marcu, po aneksji przez Rosję Półwyspu Krymskiego. Jednak wtedy obniżenie wartości było minimalne. zaczęło się pogłębiać, gdy bank centralny Rosji ogłosił, że przyspiesza uwolnienie rubla i przestaje jego obrony w koszyku z euro i dolara. Decyzja zapadła po tym, gdy wielomiliardowe interwencje nie przynosiły rezultatu.

30 mld dol. na obronę rubla nie pomogło. Kurs nadal spada.

REKLAMA

Źrodło: News Channel"24"/x-news

Po tym, gdy w sierpniu Rosja nałożyła embargo na żywność z krajów Unii Europejskiej, a na światowych giełdach zaczęły spadać ceny ropy, rubel gwałtownie zaczął tracić na wartości.

W listopadzie kurs rubla do euro i dolara notował historyczne minimum. Dziś nadal traci i obecna przecena bezpośrednio związana jest ze spadkiem cen ropy.

REKLAMA

OPEC nie zmniejszy wydobycia ropy. "Paliwo może być tańsze nawet o dwadzieścia kilka groszy"

Źródło: Agencja TVN24/x-news

"Rosjanie mogą stracić nawet do 30 proc. swoich dochodów"

Według szefa Ministerstwa ds. Rozwoju Gospodarczego Aleksieja Ulukajewa słabnący kurs rubla i możliwość wzrostu inflacji prowadzi do obniżenia realnych dochodów obywateli.

REKLAMA

Analitycy twierdzą, że Rosjanie mogą stracić nawet do 30 procent swoich dochodów. Dziś agencja Interfax poinformowała o wzroście cen benzyny i wciąż słabnącym kursie rubla. Wzrastają też minimalnie ceny produktów spożywczych.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej