Rząd przyjął zmiany. Inwestycje w zamian za uprawnienia do emisji CO2

Rząd przyjął ustawę o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Sektor elektroenergetyczny może liczyć na darmowe uprawnienia, ale musi dołożyć się do modernizacji sieci i budowy nowych instalacji.

2014-12-30, 16:03

Rząd przyjął zmiany. Inwestycje w zamian za uprawnienia do emisji CO2
. Foto: eu2012.dk

Posłuchaj

Inwestycje w zamian za uprawnienia do emisji, relacja (IAR) Karol Tokarczyk
+
Dodaj do playlisty

W projekcie ustawy przedstawiono zasady i sposób przydziału uprawnień do emisji do 2020 roku. Według szacunków resortu środowiska, Polska może otrzymać 404,6 miliona bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na modernizację energetyki. Oszacowano, że wartość rynkowa przyznanych uprawnień wyniesie około 7 miliardów 406 milionów euro.
Nowa regulacja dostosowuje polskie prawo do unijnego.

Objęcie systemem handlu emisjami ETS lotnictwa pasażerskiego

Ponadto ustawa ma wprowadzić do polskiego prawa wszystkie przepisy związane z objęciem systemem handlu emisjami ETS lotnictwa pasażerskiego. UE planowała pierwotnie włączyć do ETS wszystkie samoloty latające nad jej terytorium. Jednak wobec braku porozumień w tej sprawie z innymi krajami - niechętnymi europejskiej inicjatywie - PE odroczył te rozwiązania i do 2017 r. kosztami emisji będą obciążone tylko loty wewnątrz Unii.
Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, wdrażając najnowsze przepisy ustawa zasadniczo zmienia sposób dystrybucji uprawnień do emisji w okresie rozliczeniowym 2013-2020. Ponad połowa uprawnień jest w nim darmowa, ale reszta będzie sprzedawana na aukcjach, a docelowo - w kolejnych okresach - udział aukcji będzie rosnąć.
Obecnie uprawnienia rząd sprzedaje na platformie aukcyjnej prowadzonej przez EEX (European Energy Exchange), ale ustawa stworzy możliwość utworzenia polskiej platformy aukcyjnej. W 2015 r. Polska będzie miała do sprzedania ok. 17 mln uprawnień do emisji. Co najmniej połowa wpływów ze sprzedaży mają być przeznaczone na ściśle określone w ustawie cele, związane z polityką klimatyczną.
Dwa wyjątki od systemu aukcyjnego
Projekt ustawy przewiduje też dwa wyjątki od systemu aukcyjnego - derogacje dla dla energetyki oraz krajowe środki wykonawcze.
Derogacje dają możliwość otrzymania określonej liczby bezpłatnych uprawnień pod warunkiem spełniania szeregu ściśle określonych warunków, mogą je dostać instalacje, które działały lub zaczęły powstawać przed końcem 2008 r.
Z kolei mechanizm krajowych środków wykonawczych przewiduje możliwość ubiegania się o przydział bezpłatnych uprawnień do emisji na produkcję inną niż produkcja energii elektrycznej (np. hutnictwo, cementownie). Liczbę uprawnień oblicza się na podstawie specjalnych formuł.

IAR/PAP, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej