Emeryci i renciści: kiedy warto samodzielnie rozliczyć się z fiskusem
Do końca lutego ZUS musi przekazać wszystkim emerytom i rencistom formularz PIT 40 A, czyli roczne obliczenie podatku lub PIT 11 A tzw. informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego.
2015-02-25, 19:54
Posłuchaj
Zwykle to sam ZUS przesyłał za emerytów do urzędów skarbowych deklaracje podatkowe. Są jednak sytuacje, w których warto rozliczyć się z fiskusem samodzielnie. Anna Misiak - doradca podatkowy kancelarii MDDP - mówi, że PIT 40 A to dokument, który ostatecznie rozlicza podatek emeryta bądź rencisty, ale mogą zaistnieć sytuacje, w których konieczne będzie złożenie osobnego zeznania podatkowego lub też sytuacje, w których warto złożyć samodzielnie zeznanie podatkowe.
Co można odliczyć?
- Gdy emeryt lub rencista decyduje się na wspólne rozliczenie z małżonkiem bądź jako samotny rodzic z dzieckiem. Albo sytuacja, w której podatnik chciałby skorzystać z jakiś ulg podatkowych. Warto pamiętać, że istnieje możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Albo w przypadku, gdyby chciałby się wesprzeć jakąś organizację pożytku publicznego - dodaje gość radiowej Jedynki.
Kiedy złożyć dodatkowe zeznanie?
Odliczeń może być całkiem sporo. - Mogą to być wydatki na leki - tu konieczne jest spełnienie ściśle określonych warunków. Można też odliczyć wydatki poniesione na turnus rehabilitacyjny - mówi i przypomina, że rencista i emeryt muszą złożyć dodatkowe zeznanie podatkowe wtedy, gdy uzyskuje dodatkowe dochody.
Justyna Golonko, mp
REKLAMA