UOKiK: 25 lat na straży wolnej konkurencji

- Wpływ UOKiK-u na polską gospodarkę w ostatnim ćwierćwieczu trudno przecenić - mówi Adam Jasser, obecny prezes Urzędu. - UOKIK był dobrym katalizatorem zmian gospodarczych w Polsce - dodaje.

2015-04-13, 20:05

UOKiK: 25 lat na straży wolnej konkurencji

Posłuchaj

Zadania UOKIK to utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki w skali globalnej i dalsze wzmacnianie uczciwości kupieckiej /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Podsumowano 25 lat wolnej konkurencji w Polsce. - Urząd był gwarantem tego, że ten rynek działał w miarę uczciwie. Jednym z głównych wyzwań, które pierwsza prezes miała przed sobą było asystowanie w demonopolizacji gospodarki i tego, żeby konsumenci mieli wybór - twierdzi Adam Jasser.

- Pomimo wielu sukcesów, nie wszystko jeszcze się udało - uważa prof. Tadeusz Skoczny z Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych. - Jesteśmy w tym miejscu, bo na nasza gospodarka jest oparta na indywidualnej przedsiębiorczości. Wiele firm, które kiedyś były socjalistycznym monopolami w większości zostało zmuszonych do dostosowania się do warunków gospodarki rynkowej - twierdzi.
Prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Cezary Kaźmierczak zwraca uwagę na wciąż pojawiające się w umowach niedozwolone klauzule. - Ochrona państwa jest nieskuteczna, bo wymyśla się absurdalne klauzule abuzywne, a z drugiej banki wpisują klauzule, o których z góry wiedzą, że są niedozwolone. Jedyną obroną konsumenta jest sąd - mówi.
- Ale to nie jedyne wyzwania, stojące przez Urzędem - dodaje Adam Jasser. Według niego są to  także utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki w skali globalnej i dalsze wzmacnianie uczciwości kupieckiej. A temu ma służyć m.in. zapowiedziana przez premier Ewę Kopacz nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz przekazanie Urzędowi 5 mln zł z rezerwy budżetowej.

Błażej Prośniewski/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej