Polska-Arabia Saudyjska. Coraz lepsza współpraca

- Każdy Saudyjczyk kojarzy Polskę z krówkami. Te cukierki pojawiły się w tym kraju zanim nawiązano stosunki dyplomatyczne - mówi Witold Śmidowski, ambasador RP w Arabii Saudyjskiej, Omanie i Jemenie.

2015-04-21, 18:51

Polska-Arabia Saudyjska. Coraz lepsza współpraca
Witold Śmidowski, ambasador RP w Arabii Saudyjskiej, Omanie i Jemenie.Foto: Syliwa Zadrożna/PR

Posłuchaj

Współpracy Polski i Arabii Saudyjskiej sprzyja komplementarność naszych gospodarek - mówi Witold Śmidowski, ambasador RP w Arabii Saudyjskiej, Omanie i Jemenie /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Współpracy sprzyja pewna komplementarność naszych gospodarek. Arabia Saudyjska rozwija program bezpieczeństwa żywnościowego. Polega on na tym, że inwestuje w krajach o rozwiniętym rolnictwie, a także dąży do tego, aby magazynować strategiczne zapasy żywności - mówi gość radiowej Jedynki.

Z czym kojarzy się Polska?

Według niego każdy Saudyjczyk kojarzy Polskę z krówkami. Cukierki pojawiły się w tym kraju zanim nawiązano stosunki dyplomatyczne. W wielu supermarketach można znaleźć polskie towary spożywcze. - To początek, bo istotą naszej współpracy powinno być inwestowanie Saudyjczyków w nasz sektor rolno-przetwórczy. Już teraz na terenie Polski działa firma Continental Farmers, która inwestuje w polskie rolnictwo - mówi Witold Śmidowski.

Górnictwo rozwija się bardzo prężnie

Region Półwyspu Arabskiego zawsze miał także bardzo rozwinięte tradycje górnicze. - Saudyjczycy nawiązują do starożytnych kopalń Ofiru, które miałyby się znajdować na terenie obecnej Arabii Saudyjskiej, w okolicach Medyny. Relacje polsko-saudyjskie w zakresie górnictwa mają stosunkowo krótką historię, natomiast ambicje saudyjskie w tym obszarze rozpoczęły się w latach 80., kiedy odkryli na swoim terytorium znaczne złoża fosfatów, miedzi, złota. W tych sektorach saudyjskie górnictwo rozwija się najbardziej aktywnie. Na północy kraju realizowana jest wielomiliardowa inwestycja budowy kopalni fosfatów. Ma być połączona linią kolejową o długości ponad 2000 km z rejonem Rijadu - dodaje.

Arabia jest także zainteresowana kształceniem swoich górników, i tu nasza AGH ma szansę. - Polskie firmy od dwóch lat penetrują rynek saudyjski - twierdzi.

Transport i ochrona zdrowia

Saudyjczycy rozwijają też swój system transportowy. - Oznacza to budowę linii kolejowej przecinającej Półwysep z zachodu na wschód oraz z północy na południe. Jest tu miejsce dla naszych firm zaangażowanych w budowę linii kolejowej. Na terenie Rijadu budowane jest metro, sześć linii. Polskie firmy już dostarczają wagony dla jednej z linii - dodaje.

REKLAMA

- Arabia Saudyjska rozwija też sektor ochrony zdrowia. Budowane są liczne szpitale. Polskie firmy wyposażają placówki m.in. w sale operacyjne. Arabia jest także zainteresowana rozwojem budownictwa mieszkaniowego i pod tym względem również mamy wiele do zaoferowania - mówi Witold Śmidowski.

Sylwia Zadrożna/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej