Cisco Forum 2015: Internet rzeczy szansą na rozwój polskiej gospodarki
W ciągu najbliższych 3 lat internet rzeczy wpłynie na strategię biznesową polskich firm - twierdzi prawie 2/3 uczestników Cisco Forum 2015. Internet of things to ogół przedmiotów, które mogą gromadzić, przetwarzać i wymieniać między sobą dane za pośrednictwem sieci komputerowej.
2015-05-01, 15:38
Badanie objęło 900 menedżerów i specjalistów IT z największych polskich firm i instytucji publicznych.
Internet rzeczy w praktyce zapewnia szybszy i skuteczniejszy obieg informacji. Dzięki niemu powstają np. inteligentne budynki, w których systemy komputerowe sterują oświetleniem, ogrzewaniem, automatycznie uchylają lub zamykają okna czy zarządzają alarmem.
Internet rzeczy coraz bardziej wpływa na biznes
Internet rzeczy coraz bardziej wpływa też na biznes, a specjaliści i menedżerowie IT na całym świecie coraz wyraźniej to dostrzegają. Cisco szacuje, że w ciągu 10 lat dzięki zaawansowanej analityce i automatyzacji sama tylko produkcja przemysłowa może osiągnąć korzyści na poziomie 220 mld dolarów. A np. w transporcie i logistyce internet rzeczy może posłużyć do sprawniejszego śledzenia i utrzymania floty czy do wprowadzenia nowych usług.
Zdaniem uczestników Cisco Forum, w Polsce rosnące znaczenie internetu rzeczy najbardziej odczują właśnie transport i logistyka (37 proc.), a poza tym: produkcja przemysłowa (33 proc.), handel detaliczny (33 proc.), sektor publiczny (31 proc.) i usługi finansowe (27 proc.).
Jeden z dwóch możliwych scenariuszy rozwoju
Według raportu firmy McKinsley & Company Polska 2025 - Nowy motor wzrostu w Europie, naszą gospodarkę czeka jeden z dwóch możliwych scenariuszy rozwoju. W "scenariuszu kontynuacji" będzie się ona rozwijać w tempie zbliżonym do obecnego. W "scenariuszu aspiracyjnym" rozwój będzie dwukrotnie szybszy i pozwoli nam nadrobić dystans do gospodarek "starej Unii". W ten sposób w 2025 roku mielibyśmy osiągnąć poziom PKB per capita porównywalny z Hiszpanią, Portugalią czy Włochami. Ale żeby to się udało, musimy doprowadzić do większej efektywności takich sektorów gospodarki jak energetyka, produkcja przemysłowa, zaawansowane usługi dla biznesu czy cyfryzacja.
- Naszym zdaniem internet rzeczy będzie odgrywał kluczową rolę w realizacji scenariusza aspiracyjnego. Aby tak się stało, potrzebny jest rozwój i wdrażanie technologii, które z jednej strony pozwolą połączyć ze sobą niepołączone do tej pory elementy fizycznego świata, a z drugiej umożliwią biznesowe wykorzystanie ogromnej ilości generowanych w ten sposób danych - powiedział dyrektor generalny Cisco Polska Dariusz Fabiszewski. Dodał, że korzyści z internetu rzeczy mogą być bardzo wyraźnie odczuwalne również w sektorach niekojarzonych tradycyjnie z nowoczesnymi technologiami, jak np. górnictwo czy energetyka.
Kilka głównych trendów
Na rozwój internetu rzeczy składa się kilka głównych trendów. Zdaniem uczestników Cisco Forum to przede wszystkim: mobilność (42 proc.), chmura obliczeniowa (35 proc.) i big data (31 proc.). Ważne jest też zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa rozwiązań tworzących internet rzeczy - tę kwestię wskazało aż 41 proc. badanych.
Internet rzeczy za kilka lat zrewolucjonizuje większość branż.
Źródło: Newseria
REKLAMA
PAP, awi
REKLAMA